HDK: Roboskîliler adalet istiyor

HDK: Roboskîliler adalet istiyor

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Roboskî’ye yaptığı ziyaret ve incelemede Roboskîlilerin katliamın sorumlularının ortaya çıkartılmamasından dolayı öfkeli ve kırgın oldukları belirtildi.Cezayir Restoranda gerçekleşen basın toplantısında  HDK Yürütme Kurulu  Üyesi ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul

Emre Caka

Cezayir Restoranda gerçekleşen basın toplantısında  HDK Yürütme Kurulu  Üyesi ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, heyetin raporunu açıkladı.

Roboskîlilerin katliamın sorumlularının ortaya çıkartılmamasından dolayı öfkeli ve kırgın olduklarını belirten Kürkçü, “Sınır ötesine yönelik bir hava bombardımanı emrinin en yüksek komuta düzeyinden geleceğini bildiği halde Uludere Jandarma Alay Komutanı dışında hiçbir yetkili görevden alınmamıştır” dedi. Katliamın üstünün örtülmeye çalışıldığını anlatan Kürkçü, bunun farkında olduklarını belirterek, “Roboskî halkı, oğullarının hesabının yargıda sorulmasını Başbakanın önlediğini düşünmekte” dedi.

Ailelerin evlatlarının öldürüldükleri yere yapmak istedikleri ziyaretlerin askeri ve mülki yetkililerce engellenmesinden ötürü kırgın olduklarını da anlatan Kürkçü, “Roboskî’de okuyan değil de, İstanbul’da bir kolejde okuyan çocuğun başına bu durum gelse yine aynı mı olurdu” diye sordu. Kürkçü, katliamın sorumlularının bir an önce ortaya çıkarılması gerektiğini ifade etti.

HDK TAKİPÇİSİ OLACAK

HDK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Gök, “İnsanlar orada hem okuyup hem çalışıyor. Devletin elle tutulur bir yardımı yokken hayatlarını kurmaya çalışan gencecik çocukların katillerinin hâlâ yargı önüne çıkarılmaması kabul edilebilecek bir şey değildir” dedi. Roboskîlilerin taleplerinden de bahseden Gök, “Roboskîliler tazminat istemiyor, yeni yaşam alanı istemiyor yalnızca çocuklarının katillerinin bir an önce cezalandırılmasını istiyor” şeklinde konuştu. Roboskî Katliamı’nın medya ve burjuva siyasetçileri tarafından gündemden düşürülmeye çalıştığına dikkat çeken Gök, HDK’nin ise bu olayda katiller yargılanana kadar katliamın peşinde olacağını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net