07 Nisan 2011 09:56

Dokuz Eylül’de grevciler kazandı

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerinin, performans uygulaması nedeniyle ücretlerinde yapılan kesintiler dolayısıyla geçtiğimiz Cuma günü başlattığı grev sonuçlandı. Asistanından, hemşiresine, radyoloji teknisyeninden sekreterine 6 gündür grevde olan sağlık emekçileri, Sağl

Dokuz Eylül’de grevciler kazandı

Paylaş

 

TTB, 5 NİSAN'I, “TÜRKİYE ASİSTANLAR GÜNÜ” İLAN ETTİ

Sabah saatlerinde Hastane girişinde toplanan yaklaşık bin 500 sağlık emekçisi alkışlarla Dekanlık binasına yürüdü. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Mehmet Füzün, Dekanlık binası önünde açıklama yaptı. Füzün, gelişen koşullar altında, ödeneklerin azalması sonucunda, üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığının diğer hastaneleriyle eş tutulması ile birlikte birçok maddi kayıp yaşadıklarını belirtti. “Bu kayıpların sonucunda ister istemez harcamalarda azaltmaya gitmek zorundaydım. Sizlerin haklı istekleri sonucunda Sağlık Bakanı ile yaptığımız 2.5 saatlik görüşmeden sonra Sayın Bakan’ın ifadesi ile asistanların haklı olduğu ve isteklerinin karşılanması gerektiği, SGK kanalıyla emeğimiz gereği hak ettiğimiz ödeneğin alınabileceği söylendi. Dokuz Eylül’de tasarruf tedbiri uygulanmasına gerek kalmadı. Bir ay önce ne alıyor iseniz tüm çalışanlar olarak onu baz olarak alacaksınız” dedi. Füzün, Sağlık Bakanı’nın Asistan hekimlerin sunduğu 9 maddelik talep listesinden bir madde hariç diğerlerinin hepsinin olabileceği sözünü verdiğini belirtti. Özlük hakları bakımından da, özellikle çalışma saatlerinin yasal çerçeveye uygun olması noktasında kendisinin takipçi olacağını ifade etti. Füzün ayrıca, eylem nedeniyle şu ana kadar hiç kimseye soruşturma açılmadığını ve bundan sonra da açılmayacağını belirtti.

Füzün’ün konuşmasını alkışlarla karşılayan sağlık emekçileri açıklamanın ardından işbaşı yaptı.

GENEL GREVE KATILIM TAM OLACAK

Eylemin sonucuna ilişkin değerlendirmelerini aldığımız kişilerden Prof. Dr. Cem Terzi, Türkiye’de ilk defa asistanların başlattığı ve arkasından bütün sağlık çalışanlarının, öğretim üyelerinin katıldığı 5 günlük genel grev sürecinin yaşandığını, bu grevin de başarıyla sonuçlandığını kaydetti. Terzi, “Türkiye’nin bütün sağlık ortamlarında yarının dünden farklı olacağını, birlikte verilen mücadelelerle büyük zaferler edileceğini inanıyorum” dedi. Türkiye çapında yapılacak olan genel greve de değinen Terzi, Dokuz Eylül Üniversitesinden tam katılım olacağına inandığını söyledi. Kadın Doğum servisinde hemşire olarak görev yapan Günseli Uğur ise, 5 günlük bir eylem süreci yaşadıklarını, şimdi de kazanımlarını kutladıklarını ifade etti. Hemşireler olarak çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve diğer taleplerini dile getirdiklerini söyleyen Uğur, sorunun sadece ücret düşürülmesi olmadığını, dolayısıyla çözümün de ücret yükseltilmesi olmayacağını, bu durumun geçici olduğunu vurguladı. Uğur, “Çalışanlar olarak ayın ortasında düzenlenecek olan grevde diğer taleplerimizle birleştirerek hemşireler olarak eylemlerimize devam kararı almış durumdayız” dedi.

Dr. Cüneyt Özboyacı da, "tarih yazılan bir gün. 1980 sonrası ilk defa kamu hastanesinde bu kadar uzun süreli, bu kadar dipten gelen ve bu kadar haklı gerekçelerle bir grev gerçekleşti ve zaferle sonuçlandı. Buradaki en önemli şey tüm çalışanların birliği ve beraberliği idi. Hastanelerimizde performansın uygulanamayacağını, nasıl geri tepeceğini gösterdi" diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Emek, özgürlük ve demokrasi için ortak mücadele hattı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa