20 Mayıs 2018 10:57
Son Düzenlenme Tarihi: 20 Mayıs 2018 11:04

Marmaris açıklarında köpek balığı görüntülendi

Marmaris'te günübirlik gezi teknesinde yer alan turistler, 'Dikburun Canavar' cinsine benzeyen köpek balığı görüntüledi.

Marmaris açıklarında köpek balığı görüntülendi

Fotoğraflar: Ali Gündoğan/DHA

Paylaş

Muğla'nın Marmaris ilçesi açıklarında köpekbalığı görüntülendi. Bir süre gezi teknesinin çevresinde yüzen köpek balığı daha sonra gözlerden kayboldu. 

Günübirlik bir gezi teknesi ile çıktıkları turdan, dün öğleden sonra dönüşe geçen turistler, Marmaris'in 7 kilometre açığındaki Karga Taşı Adası civarında deniz yüzeyinde bir köpek balığının yüzgecini farketti. Turistlerin durumu bildirmesi üzerine ön kısma gelen tekne personeli cep telefonuyla köpek balığını görüntüledi. Teknenin etrafında bir süre dolaşan köpek balığı açık denize yüzerek gözlerden kayboldu. İsminin açıklanmasını istemeyen ve cep telefonuyla görüntüleri çeken günü birlik gezi teknesi personeli, "Yunus ve birçok deniz canlısı görmüştük ama ilk defa bir köpek balığı gördük. Turistler ilk defa canlı köpek balığı gördüğü için şaşkınlık yaşadı ve heyecanla izledi" dedi.

Görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşan tekne personeli bir süre sonra ise "Turizme zarar verir" düşüncesiyle kaldırdı.

Fotoğraflar: Ali Gündoğan/DHA

DİKBURUN CANAVAR CİNSİ KÖPEK BALIĞINI İŞARET EDİYOR

Görüntüleri inceleyen Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden yetkililer, "3,5- 4 metre uzunluğunda ve yüzgeçlerine baktığımızda Latince adı 'Isurus Oxyrinchus Rafinesgue' olan Dikburun Canavar cinsi köpek balığına benziyor. Bu tür en son İzmir'in Foça ilçesi açıklarında 3 yıl önce görülmüştü. Tekne ile birlikte hızına bakıldığında da Dikburun Canavar cinsi köpek balığını işaret ediyor. Bu tür saatte 40 kilometre hıza ve 6 metre yüksekliğe sıçrayabilme özelliğine sahip" dedi. (Muğla/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakırlı seçmenler: Bizden Erdoğan’a oy çıkmaz

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa