20 Mayıs 2018 05:00

Yenikapı ruhuna 'el fatiha'

Kadir Yalçınkaya'nın 'Zulme lanet, Kudüs'e destek' mitingi izlenimi: 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan Yenikapı mitinginin ruhu uçup gitmiş.

Yenikapı ruhuna 'el fatiha'

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Kadir YALÇINKAYA

Türkiye halklarının en duyarlı olduğu sorunların başında Filistin geliyor şüphesiz. Bu duyarlılıkla, iktidarın duyarlılığı siyasi istismara çevirme fırsatçılığının ne kadar buluşup buluşamadığını yerinde görmek için Yenikapı’daydık; Cumhur İttifakının düzenlediği “Zulme lanet Kudüs’e destek” mitinginde.

Miting alanına giderken gözümüze ilk çarpan, Flisitin ve Türk bayrakları satan işportacılar oluyor. Tezgahlardan işlerinin iyi gitmediği anlaşılıyordu.

“İnsanlar yoksulluktan mı alamıyorlar yoksa geçmiş mitinglerde çokça tanık olduğumuz gibi, ‘hayırsever bir işadamının alıp kendilerine bedava dağıtmasını beklediklerinden mi?” sorusu kafamızda, ilerledik miting alanına. Arama noktalarında geçişin rahat. Beklemeden, bir izdihama, sıkışıklığa tanık olmadan girdik alana.

Alandaki ilk gözlemimiz, “Mitinge katılım beklenenden az” şeklinde oldu. Çünkü yapılan onca reklamı, estirilen havayı düşününce alandaki kalabalığa bakıp bu fikre kapılmamak mümkün değildi.

Sahneye yakın yerler hariç, alanda adeta serpiştirilmiş gibi duruyordu kitle. Kitlenin sayısı kadar ruh haline, coşkusuna bakınca da, AKP’nin Filistin halkıyla dayanışma adı altında, seçime dayanak olması için yaptığı bu mitingden umduğunu bulamadığı sonucuna varmamak imkansızdı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan Yenikapı mitinginin ruhu uçup gitmiş, yerinde yeller esiyordu. Mitinge gelen kalabalığın coşkusu yok denecek kadar azdı.

15 Temmuz sonrasında yapılan mitinge dahil olan muhalefet, yandaş sanatçılar, sendikalar, tarikatlar bu sefer bu mitingi pas geçmişti. Kitlenin ana gövdesini AKP tabanının oluşturduğu açıkça belli oluyordu.

SUNUCU DA KONUŞMACILAR DA ETKİLİ OLAMADI!

Cumhur İttifakına destek veren ve içinde yer alan siyasi partiler sırayla söz aldılar. BBP Başkanı Destici konuşurken alanda ön sıralar dışında tepki veren olmadı. Bahçeli ise bir tık daha ileriye giderek kitleye seslendi, ama o da yüz bulamadı. En ajitatif konuşmayı başbakan Yıldırım yaptı. Meclis başkanı konuşurken, arkamızdaki katılımcıların ‘Bu ne diyor, bu Meclise göre kodlanmış, ayarlanmış. Burada konuşamıyor’ diye eleştiriyorlardı.

Belli ki herkes Reisi ve konuşmasını bekliyordu.

Mitingin sunucusu coşkuyu artırmak için ne yaparsa yapsın sonuç alamıyordu. Heyecan ve coşku bir türlü yükselmiyordu.

Mitinge kadınların katılımı zayıftı. AKP’nin önceki mitingleriyle kıyaslandığında ‘çok ama çok zayıf’ dedirtecek kadar!

İmam hatip liseli gençler ise toplu olarak, özel bir organizasyonla getirilmişlerdi.

REİSE RAĞMEN DAĞILDILAR

Yanımda duranlardan biri, bir an önce Reisin çıkmasını istiyor, konuşmasını sabırsızlıkla bekliyor. Bu sırada hemen arkamızda duran ve kendi aralarında konuşan bir grup, iş yerinde çalışan eski arkadaşları için konuşuyor: “Ben adım gibi biliyorum, onlar FETÖ’cü falan değil, ama söyleyemiyoruz” diye dert yanıyor.

Havanın sönüklüğünün farkında olan sunucu hiç olmazsa Cumhurbaşkanının konuşmasından önce alanı coşturmak için bir gayret atılıyor. “Filistin, Kudüs, Dünya lideri, İslam Dünyası’nın tek savunucusu, korkusuz lider’ söylemleriyle Reis sahne alıyor.

Konuşmaya başlaması ile birlikte alanda bir hareketlilik yaşanıyor fakat uzun sürmüyor. Kısa süren sevgi gösterisi yerini olağan duruma bırakıyor.

İlginç olan ise sabırsızlıkla Reisi bekleyen kitlenin bir bölümü alanı terk etmeye başlıyor. 7 Haziran seçimleri öncesi de böyle bir durumun yaşandığı geliyor aklımıza.

Alanı terk etme tutumunun, bir reaksiyon mu yoksa başka bir sebepten kaynaklı gidiş mi olduğunu bilemiyoruz. Ama kitlenin önemli bir bölümünün Cumhurbaşkanının konuşması sırasında alandan ayrılmaya başladığı bir gerçek. Yanımda Reisi sabırsızlıkla bekleyen adam bile ilk beş dakikayı dinledikten sonra alanı terk ediyor. Reisin konuşması uzadıkça alandan ayrılanların sayısı da artıyor.

BU SORULARA SEÇİM CEVAP VEREBİLİR Mİ?

15 Temmuz sonrası yapılan Yenikapı mitinginin yerinde yeller esiyor. Yandaş sanatçılar yok, muhalefet yok, sendikaları hükümetin arka bahçesi yapan yandaş sendikalar ve sendikacılar yok.

Devlet protokolü de çok zayıf.

Miting sonrası toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatına gelenlerin temsil düzeyi zayıf. AKP cenahının eski yol arkadaşları mitinge gelmemiş. Mitinge gelip gidenler ve sirkülasyon var  ancak miting alanı hiç dolmuyor.

Miting devam ederken İnternet üzerinden takip etmeye çalıştığım yandaş medya ise coşa gelmiş. Yüz binlerce insanın Yenikapı’ya akın ettiğini yazıyor. Bütün İstanbul ve Türkiye sanki Yenikapı’ya akmış gibi yayın yapıyorlar.

Tüm bu gayretler, “Alan niye dolmadı, kitleler Reisi dinlemeden niye gitti?’ sorularını engelleyemiyor.

Soruların cevaplarını, 24 Haziran seçimleri verebilir mi, hep birlikte göreceğiz!

ÖNCEKİ HABER

Gianluigi Buffon, Juventus'a veda etti

SONRAKİ HABER

Eğitimde yarıyıl tatili yarın başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa