Arçelik işçileri kınama değil, yaptırım istiyor

Fotoğraf: Google Maps

Arçelik işçileri kınama değil, yaptırım istiyor

Ankara Sincan OSB’de Arçelik işçileriyle Filistinlilere dönük katliamı ve AKP hükümetinin katliam karşısındaki tutumunu konuştuk.

Hafize BULUT
Ankara

İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamına tepkiler sürüyor. Ankara’da Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Arçelik BMİ fabrikasından işçiler, İsrail’e olduğu kadar hükümetin tutumuna da tepkililer.

Arçelik’te İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulümden, iktidarın bu konudaki tutumuna dair bir çok konuda sohbet ettiğimiz işçilerin genel tutumu, hükümetin katliamı açıklamalar, Twitter ya da diğer sosyal medya mecralardan kınaması değil bu konuda daha sert önlemler alması yönünde. Hükümetin mitinglerle bu konuyu kendi seçim kampanyasına çevirmeyi amaçladığını düşünen işçiler, hükümetin bu konuda sınıfta kaldığını dile getiriyorlar.

SADECE KINIYORLAR

AKP’ye oy vermediğini söyleyen bir işçi “Bazen şüpheleniyorum gerçekten Müslüman bir ülke miyiz diye. Bizim ülkemizin yöneticisi Cumhurbaşkanı Twitter’dan kınıyor meseleyi. AKP’nin din konusuna nasıl düşkün olduğunu biliyoruz. Her konuda ‘Vay din elden gitti’ diyen politikacılar kınıyor, onların solcu terörist dedikleri eylem yapıyor sokakta. Gerçekten insanın aklı almıyor” diye konuştu.

‘SAMİMİ DEĞİLİZ’

Başka bir Arçelik işçisi ise Cuımhurbaşkanının en son ‘Eyyy Netanyahu’ dedikten bir süre sonra Yahudi iş adamlarıyla Coca Cola fabrikası açtığını hatırlatıyor. “Bizde bu işler böyle galiba” diyen işçi şöyle devam ediyor anlatmaya: “Sen kına sonra fabrika aç, silah al. Garip ilişkiler var. Oysa ki orda kardeşlerimiz ölüyor. Biz burada onlara para kazandırıyoruz, hiç samimi değiliz hiç! En son Mavi Marmara’da yardım etmek için gidildiğinde çok olaylar olmuştu. Tabii geri adım atan biz olmuştuk yine. Bu sefer ne vereceğiz hiç bilmiyorum.”

‘SENİ KINADIM NEDİR YA?’

12 yıldır Arçelik’te çalışan bir işçi de hükümetin politikalarını eleştirerek “Seni kınadım nedir ya?” diye soruyor.  Mübarek ramazan ayındayız. Bu mübarek aya insanları öldürerek girdiler” diyen işçi hem de ölenler bizim kardeşlerimiz, bu yüzden sadece kınamanın yetmediğini anlatarak “Ne göbek bağımız var bu ülkeyle anlamıyorum. Her yerde İsrail malı satılıyor almayalım desek boykot edelim desek bizi yönetenler başka anlaşmalarla geri sokar. Madem iyi Müslümanlarsınız yapmayın ticaret kardeşim” dedi.

www.evrensel.net