19 Mayıs 2018 02:40

İstanbul Üniversitesi’nde oy tercihi farklı, talepler ortak

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin 24 Haziran seçimlerine ilişkin ortak talepleri 'doğru dürüst bir iş ve güvenli gelecek'.

İstanbul Üniversitesi’nde oy tercihi farklı, talepler ortak

Paylaş

Begüm İNANÇ
İstanbul

Sınav dönemi yaklaşırken derslerden kütüphaneye koşturuyor İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencileri. Onlarla 24 Haziran seçim sürecini konuştuk. Öğrencilerin yaptığı yorumlar, oy rengi farklı olsa da taleplerin ortak olduğuna işaret ediyor. Zira konuştuğumuz hemen herkes doğru dürüst bir iş ve güvenli gelecek istiyor.

Daha önceki seçimlerde oy kullanmamış olan 1. Sınıf Öğrencisi Nihal, seçim kararının erken bulduğunu, kime oy kullanacağı konusunda ise kararsız olduğunu belirtti. AKP’ye oy vermek istemediğini fakat diğerlerinin de ciddi bir fark ortaya koyamadığını dile getiren Nihal şöyle konuştu: “Teyzem, AKP ile Cemaatin ilişkileri iyiyken AKP’ye oy verdi, şimdiyse AKP’nin baştan inmesi için CHP’ye oy vereceğini söylüyor. Bana gelince... Seçimden çıkacak isim bizim geleceğimizi de belirleyecek. Kendi okuduğum bölümle alakalı bir meslek hayatım olsun istiyorum. Üniversitelerimizi böleceklerine işsizliğe bir çözüm bulsunlar.” 

‘İÜ DİPLOMASINA CEO’LUK VERİLMİYOR’

Nihal’le yaptığımız sohbeti gülerek dinleyen Orhan ise bu seçimde AKP’ye oy vereceğini söyledi. Üniversitelerin bölünmesinden rahatsız olmadığını söyleyen Orhan bunu kalabalık öğrenci nüfusuna bağladı. “Diplomada İstanbul Üniversitesi yazınca şirketler bize kucak açıp; gelin sizi CEO yapacağım demiyor” diye konuşan Orhan devamında şunları söyledi: “Herkes armut piş, ağzıma düş istiyor. Devlet bu kadar insana zaten iş bulamaz. Bizim kendimizi geliştirip iş bulmamız gerekiyor.”

‘TECAVÜZ VE İSTİSMARA KARŞI KADIN ADAY’

Nihal gibi daha önceki seçimlerde oy kullanmamış olan İlayda’ya kime oy vereceğini sorunca Meral Akşener’e oy vereceğini söyledi. Meral Akşener’in de kendisi gibi milliyetçi olduğunu dile getiren İlayda bu zamana kadar hep erkeklerin cumhurbaşkanı olmasından şikayetçi. Kadın cinayetlerinin, tacizin, tecavüzün, çocuk istismarının bu kadar arttığı bir dönemde kadın cumhurbaşkanının bunlara son verebileceğini düşünen İlyada, “Tacizi, tecavüzü önlemek için illa kadın mı olmak gerek?” sorumuza ise şu yanıtı verdi:  “Düşününce haklısın, bunları önlemek için illa kadın olmak gerekmiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı da kadın ama bu zamana kadar ne kadınların ne de çocukların yüzünü güldürdü. Yine de Akşener’in yeni bir renk olacağını düşünüyorum.”  

HEM OKUYUP HEM ÇALIŞMAK ZOR

Tüm ailesi bugüne kadar MHP’ye oy veren İhsan hem okuyan hem çalışan bir öğrenci. AKP karşısında en güçlü rakip olarak Muharrem İnce’yi gören İhsan, ona oy vereceğini söyledi. Terörün artık bitmesini isteyen İhsan AKP’nin iktidar süresi boyunca vaatlerle halkı kandırdığını da dile getirdi. HDP, SP ve İYİ Partinin, demokrasi için Mecliste olması gerektiğini ifade eden İhsan, gelecekle ilgili kaygılarını ise şöyle dile getirdi: “Ben de isterdim resimle mi müzikle mi ilgileneyim diye düşünmeyi. Resim çizmeyi de çok seviyorum hatta yeteneğim de var. Fakat babam emekli, ailemden para almıyorum. Babamın maaşı anca kendilerine yetiyor. Benim de İstanbul şartlarında yaşayabilmem için çalışmam gerekiyor.”

‘MERAL MOMMY BORÇLARI SİLECEK’

“Verilen burs yetiyor mu?” diye sorunca tebessüm eden İhsan, çalışma koşulları için de şunları söyledi: “Patronun kimseye eyvallahı yok, sesimi çıkarsam ‘Sen git kapıda 1000 kişi bekliyor’ diyor. İşe ihtiyacım olduğu için ben de pek bir şey diyemiyorum.”  

İhsan’nın bitirdiği yerde sohbetimize  Emine katıldı.  Milliyetçi ve eskiden MHP’li olduğunu söyleyen Emine “Ama Cumhur İttifakı’na kesinlikle hayır”  yanıtını verdi.  “AKP dini satan bir parti. Bu zamana kadar din din diyerek insanları kandırdı. Dindar olan bir parti bu kadar insanın açlıktan ölmesine nasıl göz yumabilir?” diye soran Emine kime oy vereceğini sorduğumuzda ise şu ilginç yanıtı verdi: “Meral Mommy.” Meral Akşener’in de milliyetçi olduğunu, başa gelirse bir sürü insanın borcunu sileceğine inandığını söyleyen Emine “En azından ilk tur için İYİ Partiye oy vereceğim. İkinci turda neler olur kestiremiyorum”  diye sözlerini bitirdi. 

ÖNCEKİ HABER

Saya işçileri: Bayram bizim için bir anlam ifade etmiyor

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa