18 Mayıs 2018 13:22
Son Düzenlenme Tarihi: 18 Mayıs 2018 16:01

İlklerin hakemi Doğan Babacan hayatını kaybetti

Türkiye'nin Dünya Kupası'nda görev yapan ilk hakemi Doğan Babacan yaşamını yitirdi.

İlklerin hakemi Doğan Babacan hayatını kaybetti

Fotoğraf: Kadir Şengün/AA

Paylaş

Türkiye'nin Dünya Kupası'nda görev alan ilk hakemi Doğan Babacan, 88 yaşında hayatını kaybetti. Babacan aynı zamanda Dünya Kupası tarihinde kırmızı kart gösteren ilk hakemdi.

Türkiye Futbol Federasyonundan (TFF) yapılan açıklamada, "FIFA Dünya Kupası Finalleri'nde maç yöneten ilk hakemimiz, Türk futbolunun efsane isimlerinden Doğan Babacan'ın bu sabaha karşı evinde vefat ettiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu olarak merhum Doğan Babacan'a Allah'tan rahmet, ailesi, sevenleri, hakem ve spor camiasına başsağlığı dileriz." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Babacan'ın naaşının, yarın Zincirlikuyu Camisi'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verileceği bildirildi.

DOĞAN BABACAN KİMDİR?

Doğan Babacan, 5 Nisan 1930'da İstanbul Beşiktaş'ta doğdu, 1946'da Beşiktaş Genç Takımı'nda futbola başladı.

Babacan, 1955'te hakemliğe başlayana kadar Karşıyaka, Kasımpaşa, Emniyet ve Hacettepe kulüplerinde oynadı. 1964'te hakemlikte ilk milli maçını yöneten Babacan, 1969'da FIFA kokartını taktı.

1972 Münih Olimpiyat Oyunları'nda ve 1974 FIFA Dünya Kupası'nda hakem olarak görev yapan Babacan, 1974 Dünya Kupası'nda Batı Almanya-Şili maçında Şilili futbolcuya gösterdiği kırmızı kartla FIFA Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kart gösteren hakemi oldu.

Doğan Babacan, 1978'de Fenerbahçe ile Trabzonspor arasındaki Cumhurbaşkanlığı Kupası maçını yönettikten sonra hakemliği bıraktı.

FIFA'ya önerileri Futbol Oyun Kuralları'na giren Babacan, 1992-1995 ve 1996-1997 yıllarında Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı yaptı. Babacan'ın hakemlik üzerine 4 kitabı bulunuyor.  

Babacan, hakem eğitimcisi olarak da futbola hizmet etti. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

CHP'lilerden 'dinleme' iddiasıyla ilgili suç duyurusu

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa