1 Eylül için gerim sayım başladı

1 Eylül için gerim sayım başladı

1 EYLÜL Dünya Barış Günü nedeniyle yapılacak etkinlik ve mitinglerle ilgili çalışmalar sürüyor.BDP İzmir İl Örgütü il binasında 1Eylülle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada konuşan BDP İzmir Başkanı Fuat Mikailoğlu, son zamanlarda Kürt halkı üzerinde estirilen baskıların had safhaya ulaştığı

1 EYLÜL Dünya Barış Günü nedeniyle yapılacak etkinlik ve mitinglerle ilgili çalışmalar sürüyor.
BDP İzmir İl Örgütü il binasında 1Eylülle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada konuşan BDP İzmir Başkanı Fuat Mikailoğlu, son zamanlarda Kürt halkı üzerinde estirilen baskıların had safhaya ulaştığını, bu nedenle bu yılın öneminin daha çok olduğunu dile getirdi. Gaziantep’teki patlamayla ilgili de konuşan Mikailoğlu, bu durumun parti olarak kınadıkları bir olay olduğunu fakat devlet yetkililerinin bu durumu kullanarak Kürt halkına karşı linç kampanyasına dönüştürdüğünü söyledi. Medyanın olayla ilgili yaptığı açıklamalarda halkı birbirine kırdırdığını söyleyen Mikailoğlu, “Sınır bölgesinde tampon bölge oluşturmak için yapmış oldukları bir provokasyondur” dedi. Kimsenin ölmemesi için çabalayacaklarını belirten Mikailoğlu, 1 Eylülde Gündoğdu Meydanında yapılacak olan mitinge halkı çağırdı.

ANTEP’TE AÇIKLAMA

Gaziantep Emek ve Demokrasi güçleri 1 Eylül Dünya Barış Günü katılım çağrısı yaptı. Eğitim Sen binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına HDK, KESK, İHD, ÖDP, Belediye-İş, TÜMTİS, ÖSP, Pir Sultan Abdal Derneği, TKP, KURDİ-Der, Yeni Toplum Kültür Sanat Derneği, Mücadele Birliği temsilcileri katıldı. Ortak açıklamayı yapan SES Şube Başkanı Behçet Eşkili, Gaziantep’teki bombalı saldırıyı ve ardından BDP binalarına yönelik saldırıları hatırlatarak, güvenlik güçlerin müdahalesinin olmadığını ve İçişleri Bakanlığının ise yapılan saldırıları meşru göstermesini kınadıklarını söyledi. Kırkayak Parkı’nda saat 17.00’de miting yapılacağını belirten Eşkili, savaş karşıtlarını mitinge çağırdı. Açıklamadan sonra BDP İl binası ziyaret edildi.

HDK Ankara İl Yürütme Kurulu üyeleri dün Yüksel Caddesi Konur Sokak’ta “barış çadırı” kurdu. Açıklamaya BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ve Şair Ahmet Telli de katıldı. Açıklamayı yapan HDK Ankara İl Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Gevher, AKP iktidarının içeride ve dışarıdaki savaş politikasını eleştirdi. BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün barışa vesile olması temennisinde bulunarak, mitinge çağrı yaptı.  KESK Diyarbakır Şubeler Platformu BES Diyarbakır Şubesi’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Tarım Orkam Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Ali Karaoğlan, 1 Eylül’de İstasyon Meydanı’nda olacaklarını belirterek, kamu emekçilerine de mitinge katılmaları çağrısında bulundu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net