16 Mayıs 2018 13:17

IŞİD’in füze imalatçısı, Adana'da çöp toplarken yakalandı

Suriye’nin el Bab kentinde IŞİD için 1.5 yıl füze başlığı yaptığı öne sürülen Muhammet el Muhammet Ali, Adana’da atık kağıt toplarken yakalandı.

IŞİD’in füze imalatçısı, Adana'da çöp toplarken yakalandı

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Suriye'nin El Bab kentinde IŞİD için 1,5 yıl boyunca füze başlığı yaptığı öne sürülen Muhammet El Muhammet Ali, Adana'da atık kağıt toplarken yakalanıp tutuklandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 'Ebu Salah' kod adlı Muhammet El Muhammet Ali'nin Adana'da olduğu ihbarını aldı. Yapılan araştırmada, Muhammet El Muhammet Ali'nin kağıt ve plastik atık toplayarak geçimini sağladığı saptandı. Ali, düzenlenen operasyonla, kent merkezinde atık kağıt toplarken gözaltına alındı.

Emniyete götürülen Muhammet El Muhammet Ali, ifadesinde, "Asıl mesleğim tornacılıktır. Suriye'de yaşadığım şehri IŞİD ele geçirince, bütün herkesi bir alanda toplayıp mesleğimizi sordular. Ben de tornacılık yaptığımı söyleyince, füze başlığı yapmamı istediler. İlk başta kabul etmedim, bunun üzerine başıma silah dayadılar. Daha sonra havaya ateş açınca korkup kabul ettim. 1,5 yıl boyunca 60'a yakın füze başlığı yaptım. Namaz kılmayı bilmiyordum, bana öğrettiler. Sakal uzatmayan, dar pantolon giyeni kafir diye öldürmeye başladıkları anda, kaçak yollarla önce Kilis'e, oradan da Adana'ya geldim" dedi.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Muhammet El Muhammet Ali, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Avukat Karaman: Beklentimiz Demirtaş'ın birkaç güne tahliye edilmesi

SONRAKİ HABER

Vatikan ABD'li kardinali meslekten menetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa