14 Mayıs 2018 20:35
Son Güncellenme Tarihi: 15 Mayıs 2018 02:09

MHP af için 'kapsam' açıkladı!

Bahçeli'nin af çıkışıyla ilgili MHP'den yeni açıklama geldi. Bekir Bozdağ ise 'af yok' sözlerini yineledi.

MHP af için 'kapsam' açıkladı!

MHP logosu

Paylaş

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen af ile ilgili açıklamada yaparak kimlerin kapsama alınmasını öngördüklerini duyurdu.

“Devletler bağlı vatandaşlarına alicenap olur, müsamahalı davranır. Medeniyet demek af ve müsamaha demektir” diyen Feti Yıldız, "Bayram öncesi kader kurbanlarına af getirilmesi toplumsal barışa katkı sağlayacaktır" dedi.

“SP’nin adayı anadilde eğitim istemekte, CHP’nin adayı Edirne cezaevinde yatan Demirtaş’ı ziyaret ederek serbest bırakılmasını istemekte. Demirtaş’a özgürlük yarışında İP kurucuları da diğerlerinden geri kalmamaktadır” diyen Yıldız, cezaevi koğuşlarında tutuklu ve hükümlülerin ‘vardiya usulü yattığını’, ‘on kişilik koğuşta otuz kişi kaldığını’ belirterek, affın kapsamına alınmasını ve alınmamasını önerdikleri hükümlüleri şöyle sıraladı:

– 5237 Sayılı ceza kanununun 302. maddesi ile 316. maddesi arasında düzenlenen ‘Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar’ başta olmak üzere;
– TCK’nun 188. maddesinde düzenlenen uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti suçları af kapsamı dışındadır.
– TCK’nun 103.Maddesinde düzenlenen çocukların cinsel istismarı af kapsamı dışındadır.
– TCK’nun 82. Maddesinde düzenlenen adam öldürmenin nitelikli halleri düzenleyen af kapsamı dışındadır.
– Anayasanın 169. maddesinde düzenlenen ormana karşı suçlar hariç olmak üzere, 5237 sayılı ceza kanunun ile özel kanunlardaki suçlar için af kanunu çıkarılması toplumsal bir talep, hukuki bir zorunluluktur.

BOZDAĞ: GÜNDEMİMİZDE AF YOK

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise, “Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu konuda söylenmesi gerekeni çok net şekilde tartışmaya yer bırakmayacak şekilde ifade etti. Ben de tekrar ediyorum. Hükümetimizin gündeminde af söz konusu değildir." ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Oy pusulası, oy sayımı ve ittifaklara dair merak edilen 10 soru 

SONRAKİ HABER

ABD Kıbrıs’a uyguladığı ambargoları kaldırıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa