4. Uluslararası Sinop Bienali cezaevinde başladı

4. Uluslararası Sinop Bienali cezaevinde başladı

4. Uluslararası Sinop Bienali (Sinopale 4), tarihi Sinop Cezaevinde başladı. 12 Eylül tarihine kadar sürecek olan 4. Sinop Bienali’ne, yabancı ve yerli 40 sanatçı katılıyor. 2006 yılından beri düzenlenen Bienalin bu yılki ana sergi mekanı ise Sinop Tarihi Cezaevi.Sinopale bu yıl, Avusturya’da yaşayan küratör Işın Önol tarafında

4. Uluslararası Sinop Bienali (Sinopale 4), tarihi Sinop Cezaevinde başladı. 12 Eylül tarihine kadar sürecek olan 4. Sinop Bienali’ne, yabancı ve yerli 40 sanatçı katılıyor. 2006 yılından beri düzenlenen Bienalin bu yılki ana sergi mekanı ise Sinop Tarihi Cezaevi.
Sinopale bu yıl, Avusturya’da yaşayan küratör Işın Önol tarafından “Gölgenin Bilgeliği: Bozulmuş Bilgi Çağında Sanat” başlığı altında sunuluyor. Etkinliklerin yanı sıra, kültür ve sanat alanında yoğun bir eğitim programını da kapsayan bienal, yerel halkın sanat üretimine aktif olarak katılmasıyla da ön plana çıkıyor.
12 Eylül Çarşamba gününe kadar devam edecek Bienal kapsamında; Pervane Medresesi, Sinop Müzesi, Sinop Üniversitesi, Dr. Rıza Nur Kütüphanesi, Buzhane binası gibi binalar ve açık alanlar, görsel sanat sergileri için kullanılacak. Bunların yanısıra, “Sinopale Akademi”, “Sinopale Forum”, “Sinopale Residency” kuram ve uygulama atölyeleri, uluslararası toplantı ve açık oturumlar da düzenlenecek.
(KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net