15 Mayıs 2018 04:29
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Mayıs 2018 17:36

Romanyalı finans emekçileri geleceklerine sahip çıkıyorlar

Romanya’da sigorta ve banka emekçileri kaybettikleri sektörel toplusözleşme hakkını tekrar kazanmak için mücadele ediyor.

Romanyalı finans emekçileri geleceklerine sahip çıkıyorlar

Fotoğraflar: EVRENSEL

Paylaş

Müslime KARABATAK
Predeal

Romanya Sigorta ve Banka İşçileri Sendikaları Federasyonu (FSAB) 2011’de kaybettikleri sektörel toplusözleşme hakkını tekrar kazanmak için tarihi bir kampanya başlattı. FSAB Başkanı Paraschiv Constantin “Finans sektöründe çalışan 100 bin işçiden 13 binden fazlası 2002’de kurulan FSAB’nin üyesi. Uzun çalışma saatleri, düşük ücret, öğle yemeği molasının olmaması gibi sektörel sorunlarla mücadele etmek için sektörel bir strateji geliştirdi. Bu stratejinin ana amacı uzun vadede sektörel toplu sözleşmeyi elde edebilmek” diyor.

İŞ YERİ TEMSİLCİLERİ BULUŞTU

Ülkenin her yerindeki çeşitli bankalardan gelen iş yeri temsilcileri 10-24 Nisan’da Predeal’de UniGlobal Sendikası Avrupa Örgütlenme Direktörü Erkan Ersoy’un verdiği örgütlenme eğitimlerine katıldı.
Sektörel sorunların işçilerle görüşülmesi ve belirlenmesi için yapılmaya başlanan anket bu kampanyanın ilk ayağı. İşçilerin daha en başından karar verme sürecine katılması ve de sözleşme masasına işçileri temsil etmeye dair daha kesin bir yetki kurulması bu anketin diğer önemli amaçları.

ORTAK BİLİNCİ YÜKSELTME İHTİYACI

Constantin, bu anketten sonra yapacakları başka eylemlerle patronlar üzerindeki baskıların artacağını söylüyor: “Stratejimizin sonuç vereceğinden eminiz ve çalışanların şu anki haklarını artıracak sektörel toplusözleşmeyi kazanacağız. Sonuncu ama bir o kadar da önemli olanı, FSAB sektördeki yeni sendikaları da üye yaparak gücünü artıracak”

Erkan Ersoy’a göre ise, iş yeri toplusözleşmelerinin en önemli eksikliği ortak bilinç eksikliği ve işçilerin sadece iş yerlerinin sınırları içinde düşünmesi: “Bu kampanya aynı zamanda bu sınırları aşacak ve daha yüksek bir ortak bilinç kurmaya yardım edecek. Sendikalar, her bir sektörde işçiler arasında ortak bilinci artırmak için aktif stratejiler kurmalılar. Ücretleri, çalışma koşullarını sektörel seviyede artırmak, adil, eşit ve daha demokratik toplumlar yaratmak sendikaların amacı olmalıdır.”

‘GÜÇLÜ BİR SENDİKA HER BİR İŞÇİNİN YARARINADIR’

Eğitimlerden sonra FSAB’nin iş yeri temsilcilerinden Victoria-Florina Antal ile de kampanyaları hakkında konuşma şansımız oldu.

Kendinizden bahsedebilir misiniz? Ne kadar süredir finans sektöründe çalışıyorsunuz? Sendikalı olmaya nasıl karar verdiniz?

Adım Victoria-Florina Antal. 22 yıl önce Bükreş’te Ekonomi Çalışmaları Akademisini bitirdim, ve o günden beri de banka sektöründe çalışıyorum. 10 yıl Bankpost’ta, ve 2 yıl UniCredit Bankasında çalıştıktan sonra, 10 yıldır BRD’de çalışıyorum. Müşteri ilişkileri müdürüyüm, firmalara öneriler veriyorum. İşimiz iyi bir organizasyon, iyi bilgisayar yetenekleri, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik empati kurma yeteneği gerektirse de biz düşük ücretler, ücretsiz mesai saatleri, yüksek hedefler ve bu hedeflere ulaşma baskısıyla karşı karşıyayız.
2008’de üye olduğum ilk sendika İmpact Sendikasıydı. Bence güçlü bir sendika her bir işçinin yararınadır. Bu yüzden örgütlendim.

FSAB olarak sektörel toplusözleşme için bir kampanya başlattınız. Neden buna ihtiyaç duydunuz?

Bilişim, kamu gibi sektörlerle karşılaştırıldığında finans sektöründe çok yüksek bir ücret düşüşü var. Ayrıca, bankalar dijitilasyonun getirilmesiyle yakın gelecekte kendileri için düzenleme tedbirleri getirecekler, bu da varolan işleri çok büyük oranda etkileyecek. Bunlar sektörün sorunları, bizim de sektörel olarak çözmemiz gerek.

UniGlobal Sendikasının bu kampanya için verdiği eğitimlere katıldınız. Bu eğitimlerde neler öğrendiniz?

Bu eğitimler oldukça ilginç ve yararlıydı. Örgütlenme ve üye yapma tekniklerini, iş yeri haritası çıkarmayı ve işçilere nasıl yaklaşacağımı ve onların sendikanın faaliyetlerine katılımlarını sağlamayı öğrendim. Üye olan ya da olmayan işçileri kampanyamıza dahil etme ve onlara etkili bir biçimde sektörel toplusözleşmenin önemini ve gerekliliğini anlatmaya dair çeşitli ‘role-play’ aktiviteleri yaptık.
Çalışma arkadaşlarınız arasında bir anket başlattınız. Bu anketle neyi amaçlıyorsunuz?
Bankamızda yüzde 80 ve üzeri bir katılım bekliyoruz. Kendi bankamızdaki ve diğer iş yerlerindeki ana sorunların ve önceliklerimizin ne olduğunu ortaya koymak istiyoruz. Tabii ki, bu anket boyunca sendikamıza yeni üyeleri dahil etmek istiyoruz.

Sizce hedefinize ulaşacak mısınız, sektörel toplu sözleşmeyi elde edebilecek misiniz?

Tüm kalbimle buna inanıyorum… Erkan Ersoy’un eğitimde verdiği karşılaştırmayı çok sevdim: ‘Tek başınıza bir kayayı kaldıramazsınız ama bir grup olarak başarabilirsiniz.’
Bu yüzden, iyi örgütlenirsek, kararlıysak, kendimizi adamışsak ve birlikteysek hedefimize ulaşabileceğimizi biliyorum.
Eğitimde de dediğim gibi, çocuklarımızın geleceği için sektörel bir toplusözleşme istiyorum. Böylece eğitimlerinden sonra ülkemizde kalabilirler. Mesela, benim oğlum finans sektöründe bir kariyer yapmak istiyor, bu yüzden ben hem onun için hem de bu sektörün gelecek işçileri için de mücadele ediyorum.

ÖNCEKİ HABER

Filistin halkına yönelik saldırılara siyasi partilerden tepkiler geldi

SONRAKİ HABER

Netanyahu'nun yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili erteleme talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa