28 Ağustos 2012 15:32

Hataylılar barış için yürüyecek

Hatay’da bir araya genel sendikalar, meslek odaları, yöre dernekleri, inanç grupları ve siyasi partiler 1 Eylül barış mitingine çağrı yaptılar. Suriye’ye emperyalist Müdahaleye hayır platformunu oluşturan kurumlar SES Hatay Şube’de bir basın toplantısı yaptılar. Hatay’daki gelişmeleri değerlendiren platform aynı zamanda 1 Eyl

Hataylılar barış için yürüyecek
Paylaş

Platform adına konuşan Eğitim Sen Hatay Şube Eğitim Sekreteri Gürbüz Şahin, Irak’ın işgalinde olduğu gibi, Suriye’nin de emperyalizmin hedefindeki ülke olmasının kaynağının, başlıca nedenin enerji kaynakları olduğunu söyledi.

ABD ve Batının isteklerine ayak sürçen Suriye rejimini devirmek için Türkiye’nin inisiyatif aldığına dikkat çeken Şahin, “AKP hükümetinin izlediği dış politika bölgemizde komşu ülkelerle düşmanca ilişkilere yol açmış, ülke içinde de gerginlik ve çatışmalara, acı ve gözyaşına neden olmuştur” dedi.

Suriye’ye müdahale ile birlikte, işçilere, Kürtlere, Alevilere, kadınlara, ilerici güçlere karşı başlatılmış bir saldırı ve çatışma süreci yaşandığının altını çizen Şahin, “İçeride ve dışarıda savaş politikaları izleyen AKP Hükümeti; Türkiye’yi hızla bir savaşın içine sürüklüyor. AKP Hükümeti, Kürt sorununda izlediği savaş politikalarından vazgeçmeli, Kürt halkının sesine kulak vermelidir. Suriye’ye emperyalist müdahalenin taşeronu olmaktan vazgeçmelidir” dedi

EL KAİDE MİLİTANI İSTEMİYORUZ

Şahin, ölüm makinelerinin devlet garantisi altında elini kolunu sallayarak arlarında dolaştığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Huzurumuzu, barışımızı ve kardeşliğimizi tehdit ediyorlar. Seyretmeyi, boyun eğmeyi, kaderine razı olmayı bir tarafa bırakmalıyız. Bize dayatılan savaş politikalarını kabul etmemeliyiz.  Bir halklar mozaiği olan Antakya’mıza sahip çıkmalıyız. Sayıları her geçen gün artan ve ölmek- öldürmek için programlanan El Kaide militanlarını istemiyoruz.”

AKP’Lİ VEKİL NEREDE YAŞIYOR?

Star Gazetesinde yer alan haberde Hatay barış güçlerinin hedef gösterildiğine dikkat çeken Şahin, haberde AKP milletvekili Adem Yeşildal’ın barış güçlerini Hatayı karıştırmakla suçlamasının ev sahibini bastıran hırsız örneğini çağrıştırdığını vurguladı.

Şahin platform olarak şu soruları sordu: “Antakya’yı eli silahlı paramiliter güçlerle dolduranlar kim, Antakya da CIA, MOSAD ajanlarının cirit atmasının sorumluları kim, mahallelere kadar yerleşmiş, askeri üniformalı, çember sakallılar kim ve ne iş yapıyorlar? AKP milletvekili Adem Yeşildal, Hatay’da bulunan Özgür Suriye Ordusu üyesi mültecilerin El Kaide bağlantısı ile ilgili haberleri de mi görmüyor. Hatay halkı, “eli kanlı El Kaide” militanı olarak tanımladığı bu sığınmacıların yalnızca kamplarda değil, “hücre evi”ni andıran 10-15 kişinin birlikte kaldığı evlerde kalıyor.

Şahin, Adem Yeşildal’ın ya Antakya’da yaşamadığını ya da yalan söyleyerek bir şeylerin üstün örttüğünü ve Star gazetesinin de bunun sözcülüğünü yaptığını söyleyerek tepki gösterdi.

Antakya halkının hep kardeşlikten, barış ve huzur içinde yaşamaktan yana olduğunu dile getiren Şahin, “Bölge halklarıyla kardeşçe, bir arada yaşamak için savaş politikalarından vazgeçmelidir, El Kaide militanları sınır dışı edilmelidir ve şehir içinde, mahallerde yerleştirilen askeri üniformalı kişilerin statüleri hakkında halk bilgilendirilmelidir” dedi. (Hatay/EVRENSEL)


150 OLAY YAŞANDI, ‘SÖYLENTİ’ DEDİLER

Star Gazetesi başta olmak üzere yandaş medya tarafından başlatılan ‘Hatay’daki Suriyeliler kimseyi rahatsız etmiyor kampanyası Bizzat Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’ın Ağustos başındaki açıklamasıyla yalanlanıyor. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz’in talimatları doğrultusunda Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, geçtiğimiz ay içerisinde il genelinde gerek çadır kentlerde gerekse pasaportlarıyla giriş yapıp kent merkezinde konaklayan Suriyelilerin karıştıkları olayların envanterini gazeteciler ve kitle örgütleriyle paylaşmıştı. Son bir ay içerisinde açıklanan rakamlara göre Suriyeliler 150 olaya karıştı. Bu olaylar kapsamında 341 Suriyeli hakkında yasal işlem yapılırken adli mercilere sevk edilen olaylarla ilgili 13 Suriyeli hakkında çeşitli cezalar verildi. 15 Suriyeli beraat ederken 38 Suriyeli hakkında savcılık takipsizlik kararı verdi. 87 olay hakkında işlemler ise sürüyor. Kent genelinde pasaportsuz olarak konaklayan birçok Suriyeli bulunuyor. Bu Suriyelilerin ‘mülteci’, ‘sığınmacı’ gibi sıfatları bulunsa da emniyet güçleri herhangi bir olaya karışmadıkları takdirde bu kişilere müdahale etme haklarının olmadığını belirtiyor. 150 olay ve 341 yasal işlemin yaşandığı ifade edilen haberin başlığının ‘Hatay’da söylenti var, ancak suç duyurusu yok’ olması ise çarpıtmacı yandaş gazeteciliğin son örneği oldu.   Hatay Valiliği koordinatörlüğünde 9 Ağustosta düzenlenen “Suriye’deki Olayların Hatay’a Yansımaları” konulu panelde İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Hatay’da konaklayan Suriyelilerin karıştıkları olay sayıları hakkında bilgi verirken Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz “hiç kimsenin suç işleme özgürlüğünün bulunmadığını” söylemiş ve yaşananları hiç de söylenti olmadığını kabul etmişti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Antakya'da barış çığlığı

SONRAKİ HABER

Rachel Corrie'nin öldürülmesi kazaymış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa