27 Ağustos 2012 12:13

Karslı hayvan üreticileri mağdur!

“Köylü milletin efendisidir” denilerek yüceltilen üretici köylüler uygulanan yanlış tarım ve hayvancılık politikaları nedeniyle zor günler yaşıyor. Hayvancılığın önemli bir geçim olduğu Kars’ta AKP hükümetinin ithal et ve hayvan uygulaması da Karslı hayvan üreticilerini zor durumda bırakıyor. İthal

Karslı hayvan üreticileri mağdur!
Paylaş
Nurhak Deniz

‘MALIMIZI SATAMIYORUZ’

Kars’ın Selim İlçesine bağlı Çaybaşı Köyünde tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan üretici köylülerden Yılmaz Ercan yaşadıklarını şu şekilde ifade ediyor: “Baharın litresi dört bin liradan mazot, tonu bin beş yüz liradan gübre aldık ektik havalar da kurak gidince önceki yıllarda üç römork saman getirdiğimiz tarladan bu sene  bir römork saman alamadık. O kadar masraf ve emeğimiz boşa gitti. O kadar kişi çalıştığımızı da hesaba katmıyorum. Hayvanımız zaten ithalat yüzünden son iki seneden beri para etmiyor. Getirdiler ithalatı soktular, bizi perişan ettiler. İki sene önce üç bin liraya sattığımız ineğimiz bu sene bin lira etmiyor. Bin liraya satmayı bırak alan yok, malımızı satamıyoruz. Samanın, yemin kilosu altı yüz bine çıkmış. O da şimdiden böyle bir ay sonra, kışın bunun iki üç katı olacağı kesin.” Ne yapacaklarını şaşırdıklarını anlatan Ercan, “Eksen bir türlü, ekmesen başka bir türlü. Hayvan saklasan bir türlü, saklamasan neyle geçineceksin? Burası soğuk memleket. Burada hayvancılık yapmazsan ekme biçme ile bir şey kazanamazsın. Hayvan para edecek ki biz de para kazanalım daha iyi hayvan, daha iyi tarım yapalım” dedi. Ercan, et ithal edilmesine tepki gösterdi.

İTHAL ET YASAKLANSIN

Harmanında çıkardığı arpa tecinin başında konuştuğumuz aynı köylü Vural Ercan ise tepkisini AKP milletvekillerine yöneltiyor. Ercan, vekillerin hayvancılıkla ilgili çalışmalarını yetersiz bulduğunu söyledi. “İthalat yüzünden perişan durumdayız” diyen Ercan şöyle devam etti: “Buradan sormak istiyorum kasaptaki etin fiyatı mı düştü? Et mi ucuzladı ki bu ithal eti, hayvanı getiriyorlar. Belirsizlik yüzünden hayvanımızı satamıyoruz. Eskiden olsa tüccardan geçilmiyordu, şimdi bir Allah’ın kulu gelip de mal sormuyor.” AKP’li vekili pazartesi günleri Selim Meydanında kurulan hayvan pazarına çağıran Ercan, “Gelmeye yüzü varsa gelsin görsün bir hayvancılık ne durumdaymış bir yerinde görsün. Mecliste öyle havadan konuşmak neymiş gelsin bir yerinde görsün” diyerek tepkisini gösterdi. Vekillerin köylünün sorunlarına kulak vermelerini isteyen Ercan, “İthal et ve hayvan yasaklansın” dedi. (KarsEVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tüm Köy-Sen köylülerle buluştu

SONRAKİ HABER

Çiçek'in mutabakat teklifi tartışma yarattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...