27 Ağustos 2012 16:16

Milletvekilinin kampa alınmaması doğalmış

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP milletvekillerinin Suriyelilerin kaldığı Apaydın Kampı’na girişine izin verilmemesiyle ilgili açıklamalarına, yanıtını verdi. Davutoğlu, Suriyeli sığınmacıların sayısının artmasının büyük bir yük getirdiğine dikkat çekerek, “Bu çerçevede de bu yükün uluslararası to

Milletvekilinin kampa alınmaması doğalmış
Paylaş

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP milletvekillerinin Suriyelilerin kaldığı Apaydın Kampı’na girişine izin verilmemesiyle ilgili açıklamalarına, yanıtını verdi. Davutoğlu, Suriyeli sığınmacıların sayısının artmasının büyük bir yük getirdiğine dikkat çekerek, “Bu çerçevede de bu yükün uluslararası toplumla paylaşılması ve bir şekilde daha sonra inşallah olmaz ama daha da büyük dalgalar halinde mülteci akınının olması durumunda alınacak tedbirlerin gözden geçirilmesi lazım” dedi.

Suriyeli sığınmacı sayısı arttığı için bazı düzenlemelerin yapıldığını ve tedbirler alındığını belirten Davutoğlu, “Ancak bu hiçbir zaman Suriyeli kardeşlerimize, mültecilere dönük herhangi bir tutum değişikliği anlamına gelmez” diye konuştu. Milletvekillerinin Apaydın Kampı’na girişine izin verilmemesiyle ilgili tartışmalara yanıt veren Davutoğlu, kampların idaresinde uluslararası standartlara uygun bir yöntemle yürütülmeye çalışıldığını belirterek, “Eğer belli bir düzen sağlanmazsa bir müddet sonra özellikle bu güvenlik unsurları olarak Türkiye’ye sığınmış olanların özel bir şekilde muameleye tabi tutulmuş olmaları gayet normaldir. Sivillerin kaldığı kamplara gitmek istenirse her türlü kolaylığın sağlanacağı ifade edilmiştir benim bildiğim kadarıyla, kamplarımız bu anlamda şeffaftır” diyerek şöyle devam etti: “Uluslararası basın da gelip ziyaret ediyor, uluslararası devlet adamları da. Dolayısıyla milletvekillerimiz de ziyaret edebilir. Ama güvenlik gerekçeleri dolayısıyla hassasiyet içeren ve kendi güvenliklerinden kaygı duyulan kişilerin bulunduğu özel kamplarda belli uygulamaların, kuralların, disiplinin olması doğaldır.”

'ORADA NE SAKLIYORSUNUZ?’

Öte yandan CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç CHP milletvekillerinin Suriyeli sığınmacıların kaldığı Hatay’ın Apaydın Köyü’ndeki çadır kampına alınmamasını eleştirerek Hükümete “Orada neyi saklıyorsunuz?” diye sordu.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kayseri gençliğinin kafası karışık

SONRAKİ HABER

Tüm Köy-Sen köylülerle buluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...