4+4+4 aileleri parçalıyor

4+4+4 aileleri parçalıyor

Öğretmenlerin mağduriyeti de isyanı da sürüyor. Türk Eğitim-Sen, mağdur ailelerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptığı eylemde, aileler Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a isyan etti. Özür grubu atamalarının gerçekleşmemesiyle kocasından ayrı kalan hamile bir anne, doğ

Öğretmenlerin özür grubu atamalarının gerçekleşmemesi, norm kadro fazlası olarak açıkta kalması, Milli Eğitim Bakanı’nın “ücretsiz izin” tavsiyesi, ailelerin parçalanması, çocukların babasız ya da annesiz kalması bir yana, 5 yaşındaki çocukların boylarından büyük sıralardaki okullara dayatmayla gönderilmesi, çocuğunu 5 yaşında okula göndermek istemeyen ailelerin rapor almaya mecbur bırakılması ve henüz 5 yaşındaki çocukların bu raporla “zihinsel ya da fiziksel yetersiz” olarak damgalanması…

İşte 4+4+4 eğitim sisteminin, toplum sistemini nasıl bozduğuna birkaç örnek. Türk Eğitim-Sen, mağdur ailelerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptığı eylemde, aileler Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a isyan etti. Bakanlık önünde yapılan eylemde söz alan bir anne, henüz doğmamış çocuğunun ağzından yazdığı mektupta ailelerin ne durumda olduğunu özetledi. Kocasının başka bir ilde öğretmenlik yapacağını, kendisininse birinci sınıfa başlayacak olan oğlu ve karnındaki çocuğuyla bir başına Yozgat’ta yaşamaya devam edeceğini söyledi. Oğlu Kağan’ın kendisine sürekli, “Anne ben babamdan ayrılmak istemiyorum. Git devlete söyle beni babamdan ayırmasın” dediğini söyleyen anne, yeni doğacak çocuğunun da babasız doğacağını belirtti. Eşi olmadan çocuklarına nasıl bakacağını söyleyen anne, “Çocuklarım hastalandığında Yozgat’ın karlı günlerinde bir başıma nasıl doktora götüreceğim” dedi.

‘NİMET ÇUBUKÇU’YU ARAR DURUMA GELDİK’

Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan aileler, “Babalar hasret çocuklar yetim”,  “Hükümet biraz adalet”, “Bakan amca, babasız büyümek istemiyorum” dövizleri taşırken, “Bakan istifa”, “Yalancı bakan istemiyoruz”, “Dinçer artık bizi ayırma” sloganları attı. Burada açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “doğruyu ben bilirim diyen öğretmenleri rezil, perişan eden bir Bakan var. Öyle ki Nimet Çubukçu’yu arar duruma geldik” dedi. Başbakan’ın hâlâ anne acısı yaşadığını hatırlatan Koncuk, “Bizimkiler anne baba değil mi? Sen çocuklarından vazgeçebiliyor musun ki anne babaları çocuğundan ayırmaya kalkıyorsun?” dedi. 4+4+4 sistemi getirilirken öğretmenlerin açıkta kalmayacağı söylemlerini vurgulayan Koncuk, şu anda binlerce öğretmenin neden açıkta kaldığını sordu.

‘ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLAR 2. SINIF VATANDAŞ MI?’

Bakan Dinçer’in önceki gün, eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin eş durumu atamasından yararlanamayacağını açıklaması üzerine Koncuk, “özel sektörde çalışanlar vergi ödemiyor mu? Neden bu insanlara ikinci sınıf muamelesi yapılıyor dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net