10 Mayıs 2018 12:04
Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mayıs 2018 15:40

Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi faizini düşürdü

İktidarın duyurduğu konut sektörünü canlandırma kampanyası sonrası Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi faiz oranını düşürdü.

Ziraat Bankası ve Halkbank konut kredisi faizini düşürdü

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım'ın bankaların konut sektörünü canlandırmak için kampanya başlatacağını açıklamasının ardından Ziraat Bankası ve Halkbank kredi faizlerini düşürdü.

Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar olan konut kredilerinde faiz oranının yüzde 0.98'e çekildiğini açıkladı.

Halkbank da 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98'e indirdi

Yıldırım, kampanyada kamu bankalarının rol oynayacağını belirtmişti.

Ziraat Bankasından yapılan açıklamada şu değerlendirmeler yapıldı:

"...Bankamız gerek konutların üretim aşamasında yapı firmalarına kurumsal kredi,  gerekse konutların satışında da alımların finansmanında finansal çözümler sunmaya devam etmektedir.

“Yaklaşık 200 milyar lira büyüklüğe sahip konut kredisi piyasasında; 2016 ve 2017 yıllarında sağlanan büyümenin yaklaşık yüzde 50’si Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmiş olup, 2018 yılının ilk çeyreğinde de aynı trendin devam ettiği görülmektedir.

“Geleceğe umutla bakan ve daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için ülke bilançosunu her zaman kendi bilançosunun önünde tutan Ziraat Bankası, bugün öncü bir adım daha atarak 11.05.2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 500 bin liraya kadar olan konut kredilerinde; 10 yıla kadar olan vadelerde indirime giderek faiz oranını aylık yüzde 0.98 olarak belirlemiştir.

“Hem geleneksel bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesi, hem de sosyal bir ihtiyacı karşılıyor olması nedeniyle 'konut' tüketicilerin kredi taleplerinde önemli bir yer tutmaktadır.

“Ziraat Bankası, müşterilerinin konut kredisi taleplerini; uygun faiz oranları, etkinliğini daha da artırmakta olduğu hızlı ve kolay değerlendirme süreçleri, her kesime uygun koşullarda sunulan geniş ürün yelpazesi ve gelire uygun özel ödeme planı seçenekleri ile karşılamayı sürdürmektedir.

“Bankamız, konut kredisini salt bir kredi vermekten öte, müşteriyle uzun vadeli bir birlikteliğin başlangıcı olarak görmekte ve konut kredisi müşterilerinin diğer tüm finansal ihtiyaçlarının karşılanmasında da tercih edeceği bütünsel çözüm önerileri sunmaktadır.

“Uyguladığı fiyatlama politikasıyla, başta düşük ve orta gelir grubunda yer alan müşteriler olmak üzere farklı özellikteki müşterilerin konut alımı için ihtiyaç duyduğu finansmana erişim sağlanması, bankanın iş modelinde öncelikli olarak yer almaktadır.

“Bu anlayışla, Ziraat Bankası konut piyasasında özellikle son üç yılda gösterdiği güçlü büyüme performansı sayesinde pazar payını sürekli büyüterek 2018 yılı ilk çeyreği sonu itibariyle yaklaşık yüzde 25 seviyesine ulaştırmıştır.” (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Selma Gürkan: Halting the ‘Presidential Alliance’ is the first step towards democracy

SONRAKİ HABER

İsveç'te bir genç, kral ve kraliçenin taçlarını çalmaktan yargılanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa