27 Ağustos 2012 14:28

Opel’de ‘kısa çalışma’ dayatması

KRİZİN yükü yine emekçinin sırtına yıkıldı. Otomobil tekeli Opel, yıl sonuna kadar ‘kısa süreli çalışma’ uygulamasını hayata geçirme kararı aldı. ABD’li otomotiv tekeli General Motors (GM) bünyesinde yer alan Opel’den yapılan açıklamada kısa mesai kararının işyeri temsilciliği ve IG Metall sendikasıyl

Opel’de ‘kısa çalışma’ dayatması

Paylaş

KRİZİN yükü yine emekçinin sırtına yıkıldı. Otomobil tekeli Opel, yıl sonuna kadar ‘kısa süreli çalışma’ uygulamasını hayata geçirme kararı aldı. ABD’li otomotiv tekeli General Motors (GM) bünyesinde yer alan Opel’den yapılan açıklamada kısa mesai kararının işyeri temsilciliği ve IG Metall sendikasıyla yapılan görüşmeler neticesinde alındığı kaydedildi.
Yeni uygulamayla işçilerin, aylık çalışma süreleri dolayısıyla aldıkları ücretler düşürülecek. İşyeri temsilciliğinden yapılan açıklama ise ‘kısa çalışma’ dayatmasını onaylar nitelikte. İşyeri Temsilciliği Başkanı Wolfgang Schaefer-Klug yaptığı açıklamada; kısa mesai kararıyla çalışanlara “iş güvencesi” sağlandığını iddia ediyor.
Karardan Rüsselsheim’daki ana tesislerin çalışanları ile motor ve çeşitli otomobil aksamının üretildiği Kaiserslautern tesislerinde çalışanlar etkilenecek.
Opel İnsan Kaynakları Başkanı Holger Krimmes kısa mesai kararı hakkında yaptığı açıklamada, “Avrupa otomobil pazarında sert bir kırılma yaşanıyor. Azalan üretimin şimdiye kadar olduğu gibi yine koridor ve esnek mesai uygulamaları hayata geçirilerek dengelenme imkan bulunmuyor. Kısa mesai uygulaması otomotiv pazarında yaşanan olumsuz süreci atlatmak için alınabilecek en doğru karar.” diye konuştu.
(HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çiftçiler patates fiyatından şikayetçi

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa