27 Ağustos 2012 04:17

Türkiye, Suriye’ye müdahale ederse pişman olabilir

İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesinin tanınmış yazarı Patrick Cockburn, Türkiye hükümetini, Kürt sorunu konusunda “taviz yerine baskı”yı tercih ettiği için eleştirirken “Bir gün Türkiye, Suriye’de müdahalesinden pişmanlık duyabilir” ifadesini kullandı.Cockburn, Suriye’de etnik ve me

Türkiye, Suriye’ye müdahale ederse pişman olabilir

Paylaş

Cockburn, Suriye’de etnik ve mezhepsel çatışma olasılığını, “Suriye’de şiddet yoğunlaşırken tek bir galip olabilir: Kürtler” başlıklı bir analizde değerlendirdi.
“Esad, kuvvetlerini Türkiye sınırındaki bölgelerden çekerken Ankara olup bitenleri artan kaygıyla izliyor” diyen Cockburn, analizinde Suriye’de çeşitli etnik ve mezhepsel gruplar arasında çatışma çıkması kaygısını vurguladı. Suriye’de eş zamanlı üç ihtilaf yaşandığını belirten Cockburn, bunları, “halk, otokrasiye karşı”, “Sünniler, Şiilere karşı” ile “ABD, İsrail ve Suudilerin liderliğindeki koalisyon, İran ve müttefiklerine karşı” şeklinde sıraladı.
Independent yazarı, Suriye’deki son gelişmelerin öneminin, Kürt ulusalcılığının Ortadoğu siyasetinde başlıca güçlerden biri olduğu dikkate alındığında daha iyi anlaşıldığını belirterek “Irak ve Türkiye’deki Kürt azınlıklarının pozisyonu bu ülkelerin istikrarı için çok önemlidir” yorumunu yaptı.
Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin pratik olarak BM’deki çoğu devletten siyasi, askeri ve finansal olarak daha güçlü olduğuna dikkat çekilen analizde şöyle devam edildi: “Suriyeli Kürtler, Irak’ta olduğu gibi bağımsızlığa yakın bir özerklik statüsünü elde etmeyi başarırsa Türkiye, güneydoğusundaki kendi Kürt azınlığına benzer bir statüyü nasıl reddedebilecek? PKK’nin gerilla savaşı başlattığı 1984’den bu yana geçen süre içinde Ankara isyancıları, siyasi ya da askeri olarak bastıramadı. Son iyi yılda da Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ileri görüşlü olmayan bir yaklaşımla taviz yerine baskıyı tercih etti.”

’GERÇEK KORKU, KÜRTLERİN BİRLEŞMESİ’

Patrick Cockburn “Bir gün Türkiye, Suriye’deki müdahalesinden pişmanlık duyabilir. Türkiye, PKK Kuzey Suriye’de kontrol elde ederse bölgeyi işgal etmekle tehdit ediyor ancak hareketi yurt içinde yok etmeyi başaramadığına göre yurt dışında başarması olasılığı pek yok ve daha büyük bir kargaşa içinde olur” savlarını dile getirdi.
Washington, Ankara, Bağdat ve başka yerlerde Ortadoğu’daki “siyasi satrancın” birden beklenmedik biçimde değişmesinin alarm verici olduğunu belirten Cockburn, analizine, Türkiye’deki Kürtler konusunda uzman olarak nitelediği, National Interest dergisinden Aliza Marcus’un “Gerçek korku, Suriye’nin bölünmüş olması değil, Kürtlerin birleşmesi” sözlerini aktararak nokta koydu.
(DIŞ HABERLER)


SURİYELİLER HATAY’DAN TAŞINIYOR MU?

Hatay’a yerleştirilen Suriyelilerin halkta yarattığı tedirginlik ve şikayetler sonrasında bu ilde bulunan Suriyelilerin başka şehirlere taşınacağı belirtildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da danışmanlık yapan Suriyeli Gazi Mısırlı’nın Hatay’a giderek burada bulunan Suriyelilerin temsilcilerini Hatay’dan taşınmaları konusunda ikna etmeye çalışacağı ifade edildi.  
Şehirde oluşabilecek muhtemel gerginliklere karşılık, mültecilerin başka şehirlere aktarılması düşünülüyor. Hatay’daki kamplarda Suriye’den kaçan askerler de bulunuyor. Kamplardaki mültecilerden başka şehre değişik yollardan gelen Suriyeliler de bulunuyor. Bunlardan bazılarının tuttuğu evlerin kiralarını ödemediği, esnafı tehdit ettiği ve çok sayıda olay çıkardığı haberleri gelmişti. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Hatay’da 5 kampta toplam 11 bin 62 Suriyeli mülteci bulunuyor. Bu rakama, şehre kendi imkanlarıyla gelen Suriyeliler ise dahil değil. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yığma eğitim

SONRAKİ HABER

'NASA Ay’da su üretmenin formülünü buldu' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa