27 Ağustos 2012 08:10

Lince hükümet onayı

BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in BDP’ye yönelik saldırıları ‘duyarlılık’ olarak yorumlayan açıklamalarını eleştirdi.Bakan Şahin, Gaziantep’te yaşanan patlamanın ardından BDP binalarına yönelik saldırıları işaret ederek, “Bunlar terör

Lince hükümet onayı

Paylaş
İlyas Coşkun

Bakan Şahin, Gaziantep’te yaşanan patlamanın ardından BDP binalarına yönelik saldırıları işaret ederek, “Bunlar terör örgütüne, onun eylemlerine duruş açısından beklediğimiz, hatta doğru bulduğumuz tepkilerdir, duyarlılığın ifadesidir” dedi. BDP’li Baluken bu sözleri, “Dünya siyasetinin en utanç verici sözleri” olarak değerlendirdi.

‘BİLİNÇLİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’

Baluken, “Bakanın açıklamaları, BDP’ye yönelik saldırı ve linç kampanyasının bilinçli olduğunu doğruluyor. Şemdinli’deki karşılaşma ve Antep’teki saldırı sonrası partimize karşı bilinçli bir kampanya başlatıldı” dedi.

‘GERÇEK POLİTİKALARI TEŞHİR OLUYOR’

Baluken şunları söyledi: “AKP’nin kapalı kapılar arkasında konuştuğu politikalar, Bakanın ağzından kamuoyuna açıklanıyor, gerçek politikaları teşhir oluyor. BDP, saldırıdan henüz yarım saat sonra yaptığı açıklamayla saldırıyı kınamıştır ve patlamanın ardından Kürt halkının ve partimizin hedef gösterilmemesine dikkat çekmiştir. Patlamanın ardından PKK yaptığı açıklamalarla saldırıyı kendilerinin yapmadığını açıklamıştır. Bunlara rağmen Bakanın yaptığı bu açıklamaları kınıyoruz.”

‘UTANÇ VERİCİ AÇIKLAMALAR’

Açıklamaların AKP Hükümetini bağladığını belirten Baluken, “Kürt halkına yönelik halihazırda bir linç varken, bu şekildeki açıklamalar dünya siyaseti için utanç vericidir. Ayrıca bu ifadeler sadece Bakan Şahin’i değil, tüm Hükümet üyelerini bağlamaktadır” dedi.

‘DOĞRU BULUYORUZ’

BDP’nin tepkisini çeken açıklamaları İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Çanakkale’de katıldığı bir asker cenazesi sonrası TRT’ye yaptı. “Gaziantep’te olay anını müteakip sıcak saatlerde, halkımızın bir tepkisi ortaya çıktı” dedi. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘DUYARLILIĞIN İFADESİ’

“Hatta bu tepki öfkeye dönüştü. Bunlar terör örgütüne, onun eylemlerine duruş açısından beklediğimiz, hatta doğru bulduğumuz tepkilerdir, duyarlılığın ifadesidir.”  Benzer “olayların” geçmişte de yaşandığını belirten Şahin, süren KCK operasyonla3rını hatırlattı ve operasyonların süreceğini kaydetti.
Süren operasyonlar sonucu ölen askerlere değinen Şahin, “Bu arada şehit de verebiliyoruz. Bu işin kaçınılmaz bir yanıdır, vereceğiz” dedi.

HEDEF GÖSTERDİ

Yaşanan saldırıdan sonra PKK’nin yaptığı “biz yapmadık” açıklamasını ve BDP’nin saldırıyı kınayan açıklamalarını görmezden gelen Bakan Şahin, “Bölücü terör örgütünün uzantısı olan siyasi parti de işaret fenerini izledi, oradan açıklama gelinceye kadar ne ‘evet’ ne ‘hayır’ bir şey söyleyemedi” ifadelerini kullandı.

‘ÖFKEYE EVET’

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tepkiye ‘evet’, öfkeye ‘evet’ ama kontrol edilemeyen öfke, bizim aleyhimize döner ve terör örgütünün lehine döner. Ortak amacımız, ortak tepkimiz terör örgütü ve bölücü yıkıcı örgütler ve onların eylemleri ise ona ‘evet’. Onun ötesinde taşma noktasında kontrolümüzü korumamız gerekir ve koruduğumuza da inanıyorum. (İstanbul/EVRENSEL)


‘BDP’LİLERİN ZATEN DOKUNULMAZLIĞI YOK’

BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde yürütülen tartışmalara da değinen Baluken, “BDP’li vekillerin zaten dokunulmazlığı yok. Ahmet Türk, bir şehrin göbeğinde yumruk yedi, Pervin Buldan’ın ayağına biber gazı atıldı, vekillerimizin katıldığı en ufak basın açıklamaları bile engellendi, hakkımızda yüzlerce fezleke hazırlandı. Böyle bir tabloyla karşı karşıyıyız” dedi.

Dokunulmazlık tartışmalarını, “BDP’yi hizaya getirme çabası” olarak yorumlayan Baluken, bu tür çıkışların çözüme katkı sağlamayacağını belirtti.

‘KAYGIMIZ YOK’

Hiçbir şekilde dokunulmazlık kaygıları olmadığını belirten Baluken, BDP’ye yönelik saldırılar için son olarak şunları söyledi: “Son 30 yıldır uygulanan politikalar BDP’nin politikaları değil. Acıya, ölümlere neden olan savaş politikaları ve bunda ısrar eden hükümetlerin icraatlarıdır. BDP, Türkiye halklarının her alandaki mücadelesini sahiplenen bir partidir ve bunda da ısrar edecektir.”


ŞAHİN’DEN TAYYAR’A ELEŞTİRİ

Gaziantep’teki saldırıda istihbarat zafiyeti olmadığını söyleyen Şahin, üstü kapalı olarak AKP’li Milletvekili Şamil Tayyar’ı eleştirdi. “Dünyanın hiçbir yerinde yüzde yüz istihbarat söz konusu değildir” diyen Şahin, “Bu ülkede yüzde 98 olay önlenirken, 40’tan 39’u önlenmişken, yani bir başlıkla, birkaç yazıyla, birkaç analizle, birkaç programla teşekkür edilse diye de beklemelerinin hakkı olduğunu düşünüyorum” dedi.

TAYYAR NE DEMİŞTİ?

AKP’li Tayyar, Gaziantep saldırısında istihbarat zafiyeti olduğunu belirterek, İl Emniyet Müdürünün görevden alınması gerektiğini söylemişti.


MHP’DEN DOKUNULMAZLIKLARI SINIRLANDIRAN YASA TEKLİFİ

Şemdinli’ye incelemelerde bulunmak için giden ve aralarında BDP’li vekillerin de olduğu heyetin yolda PKK’lilerle karşılaşması ve Gaziantep’teki patlamanın ardından, BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde açıklamalar basında yer aldı. Buna dair ilk adım ise MHP’den geldi.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekilliği esnasında suç işleyen milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını öngören bir Anayasa değişikliği hazırladı. Bahçeli öneriyle ilgili yaptığı açıklamada BDP’ye yönelik “PKK maşası” gibi sert sözler sarf etti.
Bahçeli, Anayasa’nın dokunulmazlıklarla ilgili 83’üncü maddesinin 2 ve 3’üncü fıkralarının değiştirilmesini istedi.
MHP’nin önerisiyle ilgili maddelere, “terör eylemlerine katılma ve terörü destekleme halleri” gibi hususlar eklenerek Meclis faaliyetine katılan milletvekilinin gözaltına alınma, tutuklanma ve yargılanmasına imkan tanınıyor.

ÖNCEKİ HABER

Haribo’da sendikasızlaştırma operasyonu

SONRAKİ HABER

IŞİD, nisan ayında 50 Suriye askerini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa