Haribo’da sendikasızlaştırma operasyonu

Haribo’da sendikasızlaştırma operasyonu

HADIMKÖY Sanayi Bölgesi’nde kurulu Haribo Şekerleme ve Çikolata Fabrikası işçilerini büyük bir tehlike bekliyor. Fabrika patronu Tek Gıda-İş Anadolu Şube yönetimiyle, sendika merkezi arasındaki gerilimi işyerini sendikasızlaştırmak için fırsat olarak kullanıyor. Bunun ilk adımı olarak işyerindeki işçiler Öz Gıda-

Yetkili olduğu için toplusözleşme görüşmeleri de Tek Gıda-İş Sendikası’yla yürütüldü. Sendika, yetkiyi kaybetmemek için grev kararı aldı ve 15 Ağustos’ta grev pankartı fabrikanın kapısına asıldı. Pankartın altında ise daha önce işten atılan 4 işçi duruyor.

ŞUBE YÖNETİMİ İŞTEN ATTIRDI İDDİASI

İşten atılan işçiler yaşananların sorumlusu olarak Tek Gıda-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Muzaffer Dilek’i gösteriyor. Şube Başkanı’na muhalif oldukları için işten atıldıklarını savunan Ersin Erdoğan, Güvener Kaçan, Hüseyin Gülbiz ve Onur Koç şu iddialarda bulundular: “Şube başkanımız, sendikamızın genel kurulda aday olmuş ve kaybetmişti. Kaybetmesinin ardından sendikamızın şubesinde olağanüstü kurul yapıldı ve eski delegeyle yeniden başkan oldu. Haribo’da kendisine muhalif olan bizleri işverene yazı yazdırarak işten attırdı. Daha sonra Haribo’da Mayıs ayında bizim işten çıkarılmamızın ardından yemekhanede bizzat kendisi toplantı yaparak Öz Gıda-İş Sendikası’na üyelik yaptırdı.”

HARİBO İŞÇİLERİNE ÇAĞRI

Tek Gıda-İş merkezi adına Haribo’yla ilgilenen Örgütlenme Uzmanı Remzi Kılıç da işçilerin şube başkanı ve şube sekreterinin imzasının bulunduğu dilekçenin patrona verilmesinin ardından atıldığını söyledi. İşçilerin Öz Gıda-İş’e geçirilmesi sürecinde de oyunlar oynandığını anlatan Kılıç, “Sendikadan istifa edenlerin belgelerinin bir nüshasının genel merkeze gönderilmesi gerekiyordu. Ancak belgeler şubeye gönderilmiş. Bu nedenle istifalardan daha geç haberdar olduk. İstifaları öğrenebilmek için bölgedeki tüm noterleri gezmek zorunda kaldık” diye konuştu. İşçilerin kendilerini aradığını ve zorla istifa ettirildiklerini söylediklerini aktaran Kılıç, işten atmaların ve istifaların arkasında şube yöneticilerinin olduğunu ve bunun ihanet anlamına geldiğini dile getirdi. Kılıç şöyle devam etti: “Şimdi burada yetki bizde. Toplusözleşme uyuşmazlığa gittiği için yasal olarak greve çıktık. Yetki bizde ama üye diğer tarafta. Yetkinin olmadığı bir sendikanın işverenin muhatap alması yasaya aykırı. İşveren uzun dönemde burayı sendikasızlaştırmak için böyle yapıyor. İşçileri yeniden Tek Gıda-İş’e geçmesini ve hakları için mücadele etmelerini istiyoruz. Çünkü bir süre sonra sendika kalmayacak ve işçiler daha kötü durumda kalacak. Mevcut ekonomik ve demokratik haklarını kaybedeceklerdir”

MUZAFFER DİLEK: İSTİFA ETSİNLER

Şube Başkanı Muzaffer Dilek ise hakkındaki iddiaları yalanladı. daha önce de Haribo’yla ilgili açıklama yaptıklarını anlatan Dilek, “Haribo Grevi’nde Tek Gıda-İş’in sorumsuzluğunun üstü örtülecek gibi değil” başlıklı açıklamasını yineledi. Merkezin, grevin başarısızlığı nedeniyle şube yönetimini suçladığını aktaran Dilek, şimdiye kadar hiçbir TİS toplantısına alınmadığını, kendisine bilgi verilmediği gibi yardımının da istenmediğini söyledi. Hatta işyerine girmesinin bile engellendiğine dikkat çeken Dilek, disiplin kurulu kararıyla 11 ay grevinden uzaklaştırıldığını, mahkemenin bu kararı iptal etmesi üzerine amatör yöneticilerin de istifaya zorlandığını söyledi. Olağanüstü kongrede de genel merkezin adayının seçilmesi halinde “Sözleşmenin duruma göre yapılacağı” sözleriyle Haribo delegelerinin tehdit edildiğini iddia eden Dilek, seçimin genel merkezin istediği gibi bitmemesi üzerine kendi listelerinde yer alan Haribo işyeri temsilcisi 3 kişinin görevden alındığını kaydetti. Dilek genel kurulda hazirun cetvelinin salondan kaçırılması gibi şeylerin de yaşandığını anlattı. Tek Gıda-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Akyürek’in istifa etmesi gerektiğini belirten Dilek “Ardından Genel Başkan bu işleri bırakıp Elit Çikolata işçilerinin geçmiş dönemde iç edilen fazla mesai alacaklarına bir çözüm arasın” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net