Kestel Cemevi'ne ırkçı saldırı

Fotoğraflar: Evrensel

Kestel Cemevi'ne ırkçı saldırı

Bursa Kestel'deki Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevine sprey boyalarla nefret söylemleri yazıldı; HDP imzalı 'Türkçülük Günü' bildirisi bırakıldı.

Bursa'nın Kestel ilçesindeki Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevine sabaha karşı sprey boyalarla nedret söylemleri yazıldı. Sabah saatlerinde Cemevine gelen dernek yöneticileri, duvarlara yazılan nefret söylemlerini ve dernek başkanını hedefe alan yazıları görünce olayı polise bildirdi. Kamera kayıtlarında saldırganın yüzünü gizleyerek etrafa önceden hazırladığı HDP imzalı "3 Mayıs Türkçülük Günü" bildirileri dağıttığı görüldü.

Fotoğraf: Evrensel

Dernek yönetimi Cemevi önünde bir basın açıklaması yaparak saldırı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Saldırının tasarlanarak düzenlenen planlı bir saldırı olduğunu belirten yönetim, "Bu saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz" açıklaması yaptı.

'BU SALDIRI PLANLI BİR SALDIRIDIR'

Saldırı anına ait güvenlik kamerası görüntüsü
Ekran görüntüsü: Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Deneği

Bu saldırınnın maksatlı bir saldırı olduğunu belirten Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Deneği Şube Başkanı Türkan Çiftçi; “Şahsıma ve temsil ettiğim kuruma yapılan bu saldırıyı kınıyorum ve lanetliyorum. Kapısında 'Doğruluk dost kapısıdır' yazan bir yere yapılan bu nefret söylemi oldukça kaygı vericidir. Giderek artan toplumsal ayrışmalar dost kapılarına nefret kusmaya kadar varmıştır." dedi.

Görüntülerden saldırının aniden verilmiş bir karar olmadığının anlaşıldığını belirten Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tasarlanarak düşünülerek planlı bir davranıştır. Toplumsal olarak farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmek yerine ötekileştirme düşüncesi hepimiz için üzüntü vericidir. Kapılara yazılar yazma, işaretler koyma bunları biz çok iyi biliyoruz, hatırlıyoruz ve unutmaya da niyetimiz yok. Bu ülkenin tarihinde Maraş, Çorum ve Sivas katliamları halen belleğimizde tazeliğini korumaktadır. Bir ay önce başladığımız bu yeni görevimizde amaçlarımızdan birinin sevginin dilini yaymak olacağını söylemiştik. Niyetimiz sadece yönetimde olduğumuz dernek çatısında değil yaşadığımız tüm toplumsal alanlarda bunu kurmak ve yaşatmaktır. Bu saldırı bir arada yaşama irademize saldırıdır. Biz inatla bir arada Türkü, Kürdü, Alevisi ve Sunnisiye kardeşlik içerisinde yaşayacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Bu olayın faili ve arkasında yer alan gerici odakları hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu, cezalandırılacağı güne kadar olayın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Giderek artan nefret ve öfke söylemlerinin yerini toplumsal birliğin ve beraberliğin, dayanışmanın alması en büyük temennilerimizdendir.”

SARIBAL: SALDIRI TOPLUMSAL BARIŞA VE BİR ARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜNE YAPILDI

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevi’nin duvarlarına sprey boyayla yazılan nefret söylemine ilişkin bir açıklama yaptı. Yaşananların, siyasal iktidarın kullandığı ayrıştırıcı, ötekileştirici ve zaman zaman nefret içeren siyasi üslubunun sosyolojik yansıması olduğunu vurgulayan Sarıbal “Bu menfur saldırı aslında, toplumsal barışa ve bir arada yaşama kültürümüze yapılmıştır. Aleviler, bu topraklarda barışın, eşitliğin,sevginin, dostluğun ve bir arada yaşama kültürünün mihenk taşıdır. Buna rağmen tarih boyunca büyük kıyımlara uğramış, tarihsel belleklerine kazınan ciddi saldırılara maruz bırakılmışlardır ancak, ne inançlarından en de kültürlerinden asla taviz vermemişlerdir. Bugün de öyle olacaktır. Aleviler, 21. Yüzyılın ortasında kendilerine yönelik olarak yapılan saldırılara karşı dimdik ayakta duracak; inançları ve kültürlerini yaşatmayı sürdüreceklerdir” dedi.

“Maraş’ları, Çorum’ları, Sivas’ları unutmadık” diyen Sarıbal, yerel basını da göreve çağırdı. 3 Mart Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde gerçekleştirilen ve doğrudan toplumsal barışı hedef alan bir saldırıyı görmezden gelen basının güdümlü basın olmaktan ileri gidemeyeceğini belirten Sarıbal, “Elbette bütün basın kuruluşlarını ve basın mensuplarını kastetmiyorum. Ancak, kalemini kiraya veren kalemşörlerin köşe başlarını tuttuğu bir yerel basın, elbette emredilenin aksine bir şey yazamaz, yazamıyor. Haliyle Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevi’ne yapılan saldırıyı da görmezden geliyorlar. İşte bu durum, Türkiye’deki üst aklın olaya bakışını da özetliyor” dedi.

Sarıbal açıklamalarına şöyle devam etti: “Emniyet güçleri derhal sorumluları bulmak ve yargıya teslim etmekle yükümlüdür. Bu sorumluların yakalanmadığı her gün için yeni ve daha farklı boyutlarda saldırıların yaşanma olasılığı vardır. Emniyet güçleri, bunun farkında olmalı ve bu sorumlulukla hareket etmelidirler.” (Bursa/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Mayıs 2018 12:02
www.evrensel.net
ETİKETLER Kestel CemeviBursa