27 Ağustos 2012 03:20

İstanbul’dan Feist geçti

Bu yaz İstanbul yepyeni isimlerin konuk olduğu konserler ve festivallerle tam anlamıyla coştu. Müziğin yeni seslerini, gruplarını dinledik yaz boyunca. İstanbul’un son konuklarından biri de Kanadalı ozan şarkıcı Leslie Feist’tı. Geçtiğimiz cumartesi gecesi Küçükçiftlik Park’ta sahne alan Feist, ilk defa İstanbul’da kons

İstanbul’dan Feist geçti
Paylaş
Sevda Aydın

İndie folk müziğinin yeni isimlerinden Feist. Besteci ve gitarist Feist’ın kendine özgü eserleri, özgün besteleri pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de beğeni kazandı. Cumartesi akşamı Küçükçiftlikpark’ı dolduran Feist dinleyicileri, bu beğenilerini şarkılarına bangır bangır katılarak kanıtladılar.

Henüz 15 yaşındayken müzikle haşır neşir olan Feist, sahneye 20 yılın verdiği özgüveni taşıdı. Rahat, samimi halleriyle konsere gelen konuklarıyla hemen yakınlaştı. ‘merhaba İstanbul, ‘taşşekkürler İstanbul’ ve ‘sağolun’ demek isteyip ne dediği pek anlaşılmasa da sonrasında yaptığı espirilerle sahne önünden kahkalar yaratmayı başardı. Elindeki gitarıyla o minicik kadın, koca sahneyi ve konser alanını doldurdu. Doğallığı ve güçlü performansıyla gözümüzü de kulaklarımızı da tavladı. Feist’in şarkıları, gitarı ve söylemeden geçmek olmaz vokallerinin performansı tüm izleyenleri kendine hayran bıraktı. İstanbul konserinde Feist’a eşlik eden grupta tuşlu çalgılarda, Beck ile de çalışan Brian LeBarton, basgitarda indie-rock grubu Do Make Say Think’ten Charles Spearin ve davulda Paul Taylor gibi indie rock çevrelerinde kabul görmüş müzisyenler sahnedeydi. Feist, yeni albümü Metals’deki şarkılarının yanı sıra, “Mushaboom”, “I Feel It All”, “My Moon My Man” ve “1 2 3 4” gibi hit şarkılarını da seslendirdi.
(İstanbul/EVRENSEL)


1234 FEİST

Etkileyici yorumu, özgün besteleri indie folk müziğin son ‘cool’ isimlerinden Feist, müzik hayatına 15 yaşında kurduğu Placebo isimli punk grubuyla başladı. Grubuyla Ramones’un ön grubu olarak sahneye çıktı. Noah Mintz ve The Divine Right ile çalışmalara imza atan Feist, Peaches adıyla tanınan punk sanatçısı Merrill Nisker’la turne gerçekleştirdi ve ‘The Teaches of Peaches’ albümünde yardımcı vokal olarak yer aldı.(İlk solo albümü ‘Monarch (Lay Your Jewelled Head Down)’ı 1999’da yayımlayan Feist, 2004 tarihli ikinci albümü ‘Let it Die’la 500 bin satış rakamına ulaşarak dünya çapında tanınan bir isim oldu. Hemen ardından ‘Let It Die’daki şarkıların remix’lerinin bulunduğu ve Gonzales, Jamie Lidell, The Postal Servis, King of Convenience gibi isimlerin katkılarıyla yayımlanan ‘Open Season’ geldi. Feist, The Reminder adlı üçüncü stüdyo albümünü 2007 yılında piyasaya çıkardı. Bu albümde yer alan ‘1234’ isimli şarkısı bir reklam filminde kullanıldı ve internetten en çok indirilenler listesinde ilk 10’a yerleşti. Şarkı aynı zamanda The Times tarafından yılın en iyi ikinci şarkısı seçildi. Dünyada bir milyon kopya satan ‘The Reminder’, Kanada ’daki Juno Ödülleri’nde de yılın albümü seçildi.
Şimdiye kadar 4 kez Grammy ödülüne aday gösterilen Feist’in geçen yıl yayımladığı son albümü ‘Metals’ için Los Angeles Times gazetesinde “Ne kadar güzel bir kayıt. Öyle güzel ki, hem kalpleri hem de ödülleri kazanıyor” yorumu yapılmıştı.


FEİST’TAN RİOT’A DESTEK ‘FREE PUSY RİOT!!!’

Konser boyunca izleyicileriyle espirileriyle sohpet eden Feist, konserin bir yerinde tutuklu Pusy Riot için destek pankartı açıldı. ‘Free Pusy Riot!!!’ yazan pankart izleyicilerce dakikalarca alkışlandı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sting yeniden İstanbul’da

SONRAKİ HABER

Köşklerden meyhanelere edebiyat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...