26 Ağustos 2012 16:57

‘Tek hedef Suriye değil’

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, bugün öğlen saatlerinde İran Şura Konseyi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Alauddin Brojerdi ve ona eşlik eden heyetle bir araya geldi.Görüşmede Suriye ve İran arasındaki stratejik işbirliği ilişkileri masaya yatırıldı.Burada bir açıklama yapan Esad, Suriye'de yaşananlar ve yapı

Paylaş

Görüşmede Suriye ve İran arasındaki stratejik işbirliği ilişkileri masaya yatırıldı.

Burada bir açıklama yapan Esad, Suriye'de yaşananlar ve yapılan planların sadece Suriye'yi hedef almadığını belirterek bu planın, tüm bölgeyi hedef aldığını vurguladı. Dış güçlerin bölgeye ilişkin planlarını hayata geçirmek için Suriye'yi baltalamaya çalıştıklarını söyleyen Esad, bu tutumlarından caydırılması için Batı ve bölgedeki bazı ülkeler arasındaki işbirliğinin hacmi ne kadar büyük olursa olsun Suriye'nin tutumlarını değiştirmeyeceğinin altını çizdi.

Esad; Suriye halkının ne pahasına olursa olsun bu planların başarılı olmasına kesinlikle izin vermeyeceğini belirtti.

İRAN’DAN KESİNTİSİZ DESTEK

Brojerdi ise, ülkesinin, hükümet ve halk olarak tüm alanlarda ve düzeylerde Suriye’ye kesintisiz destek verdiğini belirterek, Suriye’deki krizden çıkma yönünde öne koyulacak her hangi bir girişime ilişkin koordinasyonun sürdüğünü söyledi. Brojerdi, her hangi bir girişimin başarılı olması için bu koordinasyonun gereğine işaret etti.

İran’ın “terör” nedeniyle sorunlar yaşadığını ve o zor süreci atlattığını ifade eden Brojerdi, Suriye’nin de tanık olduğu bu süreci daha güçlü olarak atlatacağını söyledi. Brojerdi, Suriye ve İran’ı sert çeliğe benzeterek, dış güçler ne kadar kuvvetli olurlarsa olsunlar bu iki ülkenin bölgedeki mücadeleci rollerini sabote edemeyeceklerini kaydetti.

‘BAĞIMSIZ DEVLETLER’ TOPLANDI

Öte yandan, Bağımsız Devletler Topluluğunun 16 dönem zirvesi için hazırlık toplantıları Tahran’da başladı. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi hazırlık toplantılarının açılışında yaptığı konuşmada ülkesinin, herhangi bir bölge ülkesinin içişlerine yönelik her türlü dış müdahaleyi reddettiğini ifade ederek halkların gelişiminin önünde ciddi bir engel teşkil eden dış müdahalelerin ülkelerin ulusal egemenlik ve bağımsızlığını tehdit ettiğini dile getirdi.

Bir yıldan bu yana başta Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgeleri olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde büyük gelişmelere tanık olunduğuna işaret eden Salihi; bölge ülkelerinde yaşanan bütün sorunların kapsamlı diyalog yöntemiyle ulusal uzlaşmaya ulaşma ve halkın taleplerini karşılama aracılığıyla çözülmesi gereğini belirtti.

BM’nin kuruluşunun üzerinden 60 yıl geçmiş olmasına rağmen hala kimi reformlara ihtiyaç duyduğunu belirten Salihi; uluslararası güvenlik ve barış davalarının çözümünde herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gereğini vurgulayarak terör politikasının, ortak çıkarlar temelinde kurulan BM’nin uluslararası varlığını zayıflattığını beyan etti.

İran’ın terörle mücadele bahanesiyle devletlerin içişlerine yönelik dış müdahalelerde bulunulmasını reddettiğini yineleyen Salihi; İsrail’in uluslararası terör teşkil ettiğini belirterek bölgede güvenlik ve barışın sağlanmasının ancak ve ancak Arap topraklarındaki İsrail işgalinin sona ermesi ve Filistinli mültecilerin topraklarına dönmesiyle gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi.

Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesi 31 Ağustosa kadar sürecek. 26-27 Ağustos tarihlerinde düzenlenen uzmanlar için hazırlık toplantılarının ardından 28-29 Ağustos tarihlerinde dışişleri bakanları düzeyindeki hazırlık toplantıları düzenlenirken zirve 30-31 Ağustos tarihinde belirlenen liderlerin toplantısıyla zirve sona erecek.

Zirvede uluslararası konular ve bölgesel krizlerin yanı sıra Ortadoğu ve Güney Amerika’daki durumlar, insan haklarına ilişkin başlıklar ve sağlık-gıda güvenliği gibi konular ele alınacak. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suriyeli Kürtleri selamladılar

SONRAKİ HABER

Dünya var oldukça oyun dışı kalmayacak!..

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...