Bugün alanlarda olacağız

Bugün alanlarda olacağız

BARIŞ ve Demokrasi Partisinin (BDP) 26 Ağustosta (bugün) Mardin ve Şırnak’ta düzenlemek istediği mitinglerin yasaklanmasına siyasetçilerden tepki geldi.Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, “Bir siyasi partinin mitingi yasaklanamaz” diyerek Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, &ldqu

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, “Bir siyasi partinin mitingi yasaklanamaz” diyerek Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, “Özgürlük Yürüyüşünüzü Selamlıyoruz” şiarıyla düzenlemek istenen mitingin yasaklanmasını eleştirdi. Türk, bugün alanlarda olacaklarını söyledi.
“Biz bu uygulamaya da asla boyun eğmeyeceğiz, çünkü mesnetsiz, hukuksuz bir yaklaşımdır” diyen Türk, miting yapmakta kararlı olduklarını ifade etti.

‘SİNDİRME POLİTİKALARI İFLAS ETTİ’

“Güvenlik önlemleri ve güvenlik konseptiyle Kürtleri sindirmeye çalışan mantık, bugün iflas etmiştir” diyen Türk, “Ama şimdi demokratik siyasetin içinde olduğumuz alanlarda halkın iradesini yok etmeye, halkın iradesini sindirmeye yönelik bir politikanın geliştirildiğini biliyoruz” dedi.

‘DEVLET ÇÖZÜMSÜZLÜKTE ISRAR EDİYOR’

Halkın iradesiyle seçilmiş ve Mecliste grubu olan BDP’nin çalışmalarının son dönemde fiili olarak yasaklandığını aktaran Türk, bunun resmiyete dönüştürülmek istendiğini vurguladı. Türk, “Burada Kürtlerin, hak ve özgürlük taleplerini dile getirmek isteyenlerin susturulmasına yönelik bir siyasetin izlendiğini biliyoruz. Bugün partinin mitinglerinin, çalışmalarının yasaklanması hatta basın açıklamalarına bile müdahale edilmesi devletin aslında bu çözümsüzlük politikası noktasındaki ısrarını ortaya koyuyor” dedi.

‘İKTİDAR HALKI TAHRİK EDİYOR’

“AKP çözümsüzlük politikasının da kendilerini kurtarmayacağını gördüğü için sindirme ve susturma politikası yürütülüyor” diyen Türk, “Bugün mitinglerin yasaklanmasının esas nedeni de budur. Parti çalışmalarına bu kadar yönelirken diğer taraftan ırkçı, milliyetçi bir sürecin başlatılması konusunda adeta halkı tahrik edecek yaklaşımın içindedirler” ifadelerini kullandı.
“Türk halkına yaşanan gerçekleri örtbas ederek göstererek, olayları farklı bir noktaya taşamaya yönelik bir siyaset yürütülmektedir” diyen Türk, “Partimizi, Kürtler terörize eden bir siyaset izleniyor. Halkımız bunun bilincinde olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘MİTİNGİMİZ YASAKLANAMAZ’

Türk, “Biz pazar günü ‘Bir siyasi partiyiz, bir siyasi partinin mitingi yasaklanamaz’ mantığıyla halkımızla birlikte alanda olacağız” dedi.
Şırnak’ın Cizre ilçesinde, bugün gerçekleşecek olan miting başvurusunun da reddedilmesini değerlendiren BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar, “Kürt halkı için artık yasakların bir anlamı kalmadı. Bizler Botan’da zulmün zincirini kırmak için alanlarda olacağız” dedi.
BDP Şırnak İl Örgütü, İçişleri Bakanlığı tarafından mitingin yasaklanmasına rağmen mitingin yapılacağını duyurdu. (HABER MERKEZİ)


‘KÜRTLERE KARŞI KIŞKIRTMALAR VAR’

Antep’te yaşanan bombalı saldırıyı da değerlendiren Ahmet Türk, saldırının hemen ardından olayın PKK ve Kürtlere mal edilmek istendiğini ve kimi grupların Kürtlere karşı kışkırtıldığını ifade etti.

AÇIKLAMALAR İNANDIRICI DEĞİL

Roboski Katliamı’nın sorumlularının, üzerinden aylar geçmesine rağmen halen açıklanmadığını hatırlatan Türk, Antep’te saldırısı sonrası yapılan açıklamaların inandırıcı olmadığını ifade etti.

‘LİNÇ POLİTİKASINA KARŞI DURMALIYIZ’

Patlama sonrası BDP binalarına yapılan saldırı ve linç girişimlerini de değerlendiren Türk, “Halkımız, düzenleyeceğimiz mitinglere katılarak linç politikasına karşı da bir duruş sergileyecektir. Antep’te Kürtlere ve partimize yapılanların da bir cevabı olmalıdır bu mitingler” dedi.

www.evrensel.net