Dr. Arslan’ın öldürüldüğü hastanede şiddet vakası

Dr. Arslan’ın öldürüldüğü hastanede şiddet vakası

GAZİANTEP, Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinde yine hekime yönelik şiddet yaşandı. Geçtiğimiz nisan ayında hastaneye isminin de verildiği Dr Ersin Arslan’ın ölümünün ardından üç kez şiddet vakası yaşanan hastanede geçtiğimiz perşembe günü Dr. Özhan Uçkun bir hasta tarafından saldırıya uğradı.Ka

GAZİANTEP, Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinde yine hekime yönelik şiddet yaşandı. Geçtiğimiz nisan ayında hastaneye isminin de verildiği Dr Ersin Arslan’ın ölümünün ardından üç kez şiddet vakası yaşanan hastanede geçtiğimiz perşembe günü Dr. Özhan Uçkun bir hasta tarafından saldırıya uğradı.
Kafası dahil vücudunda cam kırıklarından kaynaklı kesikler oluşan Dr. Uçkun ilk müdahaleyi kendisi yaptı. Önlüğünü kırılan camlardan kaynaklanan kesiklerine bastırarak kanını durduran hekim kendisini zor kurtardı. Saldırgan hızını alamadı bu kez de, eline aldığı cam parçasıyla hastane içerisinde hekimi kovalayarak ‘ölüm’le tehdit etti. Hekim Uçkun’u feci şekilde döven saldırganın hekime saldırmasının nedeni ise Dr. Uçkun’un gözleri görmeyen bir hastasına sıra önceliği tanımış olması.

BU HASTANENİN ADI NEDEN ERSİN ARSLAN?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi konuya ilişkin yaptığı açıklamada saldırıyı kınadı. TTB açıklamasında, artık sorunun genel geçer çözümlerle giderilemeyeceğini belirterek, Sağlık Bakanlığının oturup sorunu samimi bir şekilde ele alması gerektiğine vurgu yaptı. Bu yaşanan son olay ile birlikte artık Türkiye’de tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ne şartlarda çalıştığının anlaşılması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada,
Dr. Uçkun’un başına gelen olayın Türkiye’nin pek çok yerinde bütün hekimlerin başına geldiğine dikkat çekildi. “Bu olayın olduğu hastanenin adı neden Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesidir?” diye sorulan açıklamada,  17 Nisan 2012’de Dr. Ersin Arslan’ın bıçaklanarak öldürüldüğü hatırlatıldı.
Arslan’ın ölümünden sonraki, hekime yönelik üçüncü şiddet vakası olduğuna vurgu yapılan açıklamada,  Dr. Uçkun’un saldırı sonrası yedi gün rapor almak zorunda kaldığı belirtildi. Açıklamada, Dr. Ersin Arslan’ın öldürüldüğü hastanede dahi şiddet durmuyorsa Sağlık Bakanlığı oturup samimiyetle durumu değerlendirmelidir. Sorunun genel geçer ifadelerle çözülemeyeceği apaçık ortadadır” denildi.

‘SORUNLARIN SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ’

Uyarılara rağmen etkili önlemlerin alınmadığı, aksine yetkililerin gün geçtikçe sağlık çalışanlarını hedef gösteren dil ve tarz kullandığı vurgulanan açıklamada, vatandaşlara da “Hekimler ve sağlık çalışanları sizin en zor zamanlarınızda yardımınıza koşan can dostlarınızdır. Sağlık alanında yaşanan sorunların sebebi ise hekimler, sağlık çalışanları değil bizzat sağlık politikalarıdır” çağrısı yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net