25 Ağustos 2012 11:54

12 Eylül işkencecileri deşifre edildi

DEVRİMCİ 78’liler Federasyonu 12 Eylül döneminde binlerce kişiye işkence yaptığını iddia ettiği isimleri açıkladı. 12 Eylül davasında, mahkemeye gelen belgelerden yararlanılarak hazırlanan listede 1650 kişinin ismi yer alıyor. Listede, Başbakan’ın askeri danışmanı Korgeneral Mehmet Ersöz, Osmaniye Valisi olan Celalettin Cerrah, AKP Siy

12 Eylül işkencecileri deşifre edildi

Paylaş

Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Kamber Ateş yaptığı basın açıklamasında, Genelkurmay Başkanlığında 30 yıldır bekleyen belgelerin bir kısmının bile 12 Eylül döneminin karanlık yüzünü ortaya çıkardığını belirtti.  ‘İşkenceye sıfır tolerans’ mantığının 12 Eylüle uzandığını söyleyen Ateş, “12 Eylülde de işkenceye sıfır tolerans diyorlardı, bugün de aynı şeyi söylüyorlar. Sedat Selim Ay örneği o dönemle bu dönemin zihniyetinin aynı olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

SAHTE RAPORLAR DİKKATE ALINMAMALI

O dönemde işkencede ölenlerin, işkenceciler tarafından “intihar ettiği” ya da “kalp yetmezliği”, “dolaşım bozukluğu” gibi doğal ölüm şeklinde gösterildiğini ve bu yönde raporlar düzenlediklerini hatırlatan Ateş, “Hazırlanan doktor raporlarında ölüm nedenleri işkencecilerin istediği şekle dönüştürülmüş ve doktorlar da bu işkencecilerle ortak çalışmıştır” dedi. Bu raporların ve belgelerin mahkemede mevcut olduğunu belirten Ateş, davanın bu belgelere dayanarak devam etmesi halinde darbecileri aklamaya zemin hazırlanmış olacağını ifade etti.

LİSTEDE TANIDIK BİRÇOK İSİM YER ALIYOR

Devrimci 78’liler Federasyonunun dönemin işkencecilerin isimlerinin yer aldığını iddia ettiği  listede kimler yoktu ki... 1650 kişinin işkenceci olarak yer aldığı listede, Başbakanın Askeri Başdanışmanı Korgeneral Mehmet Ersöz, AKP tarafından korunup, kollanan, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden Osmaniye Valiliğine getirilen Celalettin Cerrah, İçişleri Bakanlığı da yapan halen AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevindeki Abdülkadir Aksu listede en göze çarpanlar.

Liste bununla da bitmiyor, halen cezaevinde olan bakanlık ve emniyet müdürlüğü de yapan Mehmet Ağar ve Hanefi Avcı da listede yer alıyor.

Halen yargılanan Orgeneral Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın da aralarında bulunduğu  üst düzey rütbeli subaylar, MİT görevlileri ve MİT ajanları, Eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de aralarında bulunduğu valiler, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da aralarında bulunduğu emniyette üst düzey görevliler ve polisler listeyi kabartıyor. Liste ayrıca Diyarbakır, Ankara, İstanbul, İzmir ve diğer illerdeki işkenceleriyle öne çıkan cezaevlerinin isimleri verilerek, orada işkence yapanları da kapsıyor. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Karakol yakınında patlama: Çoban yaralandı

SONRAKİ HABER

İHD, polis tacizini aklayan açıklamalara tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa