Karakol yakınında patlama: Çoban yaralandı

Karakol yakınında patlama: Çoban yaralandı

Dersim merkeze bağlı Sütlüce köyünde, Jandarma Karakoluna 200 metre uzaklıkta yaşanan patlamada 23 yaşındaki Çoban Oktay Koçin yaralandı.Dersim merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Sütlüce köyünde çobanlık yapan 23 yaşındaki Oktay Koçin, bu sabah saatlerinde hayvanlarını otlatmak için Sütlüc

Kemal Özer

Dersim merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Sütlüce köyünde çobanlık yapan 23 yaşındaki Oktay Koçin, bu sabah saatlerinde hayvanlarını otlatmak için Sütlüce Jandarma Karakoluna 200 metre uzaklıkta bulunan yerde otlatmaya götürdü. Bu sırada bulduğu bir cisme elindeki çubukla dokunmasıyla birlikte patlama yaşandı.

KARAKOL YOLU KAPATMIŞ

Yararlanan Koçin’in yardımına odun kesen köylüler yetişti. Patlama yerine köylüler telefonla jandarma karakolunu arayarak, yardım istediler. Karakoldan yardım gelmezken, daha önceden karakol tarafından yolu kapatan barikatlar dahi kaldırılmadı. Aracın yola girmemesi üzerine yaralı Koçin’i daha uzak olan yola taşıyarak, oradan da taksiyle Tunceli Devlet Hastanesine götürdüler.

Daha önce aynı bölgelerde bir çok patlayıcının gördüklerini ve patlamamış askeri mühimmatların fotoğraflarını çekerek karakol komutanını da gösterdiklerini anlatan köylüler, komutanın patlayıcılara ilişkin kendilerinin bir şey yapamayacağı, patlayıcılar için uzman ekiplerin gelip çıkartması gerektiğini kendilerini söylediğini anlattılar.

DERSİM MAYIN TARLASI GİBİ

Konuyla ilgili İHD Dersim Temsilcisi Avukat Barış Yıldırım, Dersim’de yere döşenen 10 bin 557 adet mayının olduğunu belirterek, mayınlarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Uluslararası Ottawa sözleşmesine göre kara mayını döşenmesinin yasak olduğunu ifade eden Yıldırım, bunu rağmen Dersim’in bir mayın tarlasına çevrildiğine dikkat çekti. Yıldırım, mayınların temizlenmemesi durumunda, daha kötü vakaların yaşanabileceği uyarısında da bulundu. (DersimEVRENSEL)

www.evrensel.net