27 Nisan 2018 11:52

Ankara Baro Başkan Yardımcısı’ndan 23 Nisan skandalına suç duyurusu

Mersin'de 23 Nisan kutlamaları sırasında çocukların kıyafetleri gerekçe gösterilerek sahneden atılmaları hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Ankara Baro Başkan Yardımcısı’ndan 23 Nisan skandalına suç duyurusu

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Erinç Sağkan, 23 Nisan 2018 günü Mersin Kazanlı İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencilerinin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları sırasında dans gösterilerini sunarken, kıyafetleri gerekçe gösterilerek sahneden atılmalarına neden olan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan Sağkan, olayla ilgili sorumlulukları bulunan Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek ve okul müdürü Zülfikar Tekin'in anayasanın laiklik normlarına açık şekilde aykırı istismar talimatı verdiğini ifade etti.

Küçük yaştaki çocukların maruz bırakıldıkları travmaya ilişkin çocuğun sosyal, kültürel ve cinsel gelişim süreçlerinde çocuk yararı gözetilmediğini belirten  Sağkan,  küçük bir çocuk bedenine cinsel bir araç olarak bakan zihniyetin tehlikeli bir zihniyet olduğunu vurguladı. Çocukların cinsel obje olduğunun kabulü ile çocuklara bu şekilde yönelen ve 23 Nisan etkinliğini engelleyen kişileri sert bir dille eleştiren Sağkan, bu yolla istismar fiilinin doğrudan gerçekleştiğini söyledi.

Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Erinç Sağkan suç duyurusunda, “Herhangi bir suretle çocuk yararına gözetilmeksizin, çocukta suçluluk duygusuna da sebebiyet verecek şekilde hem giyim, hem yaşam tarzlarına yönelik olarak istismar edilmeleri nedeniyle, küçük bir çocuk bedenine cinsel bir araç olarak bakan ve bunu ilan eden,  Çocukların cinsel obje olduğunun kabulü ile çocuklara bu şekilde yönelen ve 23 Nisan etkinliğini engellemek suretiyle istismar fiilini doğrudan gerçekleştiren, Anayasal laiklik normlarına açık şekilde aykırı istismar talimatını veren okul müdürü Zülfikar Tekin, sadece talimatı desteklemekle kalmayıp, istismarı kamuoyu nezdinde de savunan ve laiklik karşıtı hareket meşru göstermeye çalışan Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek hakkında açık şekilde suç teşkil eden talimat, uygulama ve demeçleri sebebiyle suç duyurusunda bulundum.” (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

ÇGD'den Muhabirimiz Nazlıer'e Mustafa Ekmekçi haber ödülü

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun’un duruşması ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa