26 Nisan 2018 14:44

Aile oyununda Alevilere hakaret: Mum Söndürmek

'X Kelime' adlı kart oyununda uzun zamandır Alevilere hakaret için kullanılan “Mum söndürmek” kelimesinin kullanıldığı ortaya çıktı.

Aile oyununda Alevilere hakaret: Mum Söndürmek

Fotoğraf: Hayri Tunç

Paylaş

Hayri TUNÇ

Kırtasiyelerde, kitapçılarda, oyuncakçılarda satılan ve aile oyunu olarak geçen Cartoon Oyun ve Oyuncak Sanayi adlı şirketin ürettiği “X Kelime” adlı pandomim oyununda çıkan kartlardan birinde, uzun zamandır Alevilere hakaret için kullanılan “Mum söndürmek” kelimesinin kullanıldığı ortaya çıktı.

Oyuncak sektörüne hizmet veren şirketin ürünlerinden biri olan X Kelime adlı aile oyununun pandomim bölümünde olan iki ayrı kartta “Mum söndürmek, erkek uyanmak” gibi kelimelerin alt alta olarak sıralanmış olduğu ortaya çıktı. Her yerde rahatlıkla satılan ve herkesin ulaşabileceği bir oyunda Alevilere yönelik hakaret içeren kelimenin olduğu oyunu üreten şirket ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Fotoğraf: Hayri Tunç

Mum Söndü nedir: Alevilerle ilgili çıkarılan ve onları küçümsemek, toplumdan dışlamak için kullanılan bir tabir. Cem ayini sırasında mumların söndürülüp, toplu bir cinsel birleşme yaşandığı yalanı ortaya atılmış ve bu yalan üzerinden Alevilere saldırılar gerçekleşmiştir. 

ÖNCEKİ HABER

Tunus’ta devrimden sonraki ilk yerel seçimler için geri sayım

SONRAKİ HABER

Röveşatanın tarihi: Kim icat etti, ilk nerede görüldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa