26 Nisan 2018 14:33

Tunus’ta devrimden sonraki ilk yerel seçimler için geri sayım

Tunus, 6 Mayıs'ta devrimden sonraki ilk yerel seçimler için sandığa gidiyor.

Tunus’ta devrimden sonraki ilk yerel seçimler için geri sayım

Fotoğraf: Elif Görgü/EVRENSEL

Paylaş

Kuzey Afrika ülkesi Tunus, 2011’de Bin Ali diktatörlüğünün yıkıldığı halk ayaklanmasının ardından ilk yerel seçimler için 6 Mayıs’ta sandığa gidiyor. 

AA’dan Enes Canlı’nın haberine göre seçimlerde 24 vilayette 350 yerel yönetim birimindeki 7 bin 177 sandalye için yaklaşık 50 bin aday yarışacak. Tunus Yüksek Seçim Komisyonu’nun (YSK) açıkladığı rakamlara göre, yerel yönetimler için 1055’i parti, 860’ı bağımsız, 159’u da seçim ittifakı olmak üzere toplam 2 bin 74 aday listesi bulunuyor. 

İLK SANDIKLAR BU PAZAR KURULACAK

Yerel seçim için sandıklar ilk olarak bu pazar kuruluyor. Ülkede 36 bin 55 güvenlik gücü ve ordu mensubu seçmen, 29 Nisan Pazar günü 359 ayrı sandıkta oylarını kullanacak. 
Seçim yasasına göre, propaganda süresi 4 Mayıs’ta sona erecek, 6 Mayıs’ta da oy kullanma işlemi gerçekleşecek.

Seçim yasaklarının 7 Mayıs’ta biteceği ülkede, kesin sonuçlar ise 9 Mayıs’a kadar ilan edilmiş olacak.     

KADIN VE ERKEK SAYISININ EŞİT OLMASI ZORUNLU

Tunus’ta devrimden 3 yıl sonra 2014’te kabul edilen seçim kanununa göre temsilin artırılması için yerel seçimlerdeki aday listelerinde birçok şart aranıyor.

Listelerde ilk olarak kadın ve erkek adayların sayılarının eşit olması gerekiyor. Her 6 adaydan birinin 35 yaş altında, yani genç olması da şartlar arasında. Ayrıca, partilerin sundukları listelerde her yerel seçim biriminde ilk 10 aday arasında muhakkak engelli bir isme yer vermesi gerekiyor.

Ordu ve güvenlik güçlerinde görev yapanlara adaylık yolu kapatılırken, milletvekilleri de yerel yönetimler için adaylık başvurusu yapamıyor. Yargı mensupları ve vali, kaymakam gibi merkezi yönetimin yerel bölgelerdeki temsilcileri, ancak görev yaptıkları yerel yönetim birimi dışında bir noktadan aday olabiliyor. Hükümlülerin de aday olmasına izin verilmiyor.

HALK CEPHESİ 119 NOKTADA ADAY GÖSTERDİ

Öte yandan Tunus genelindeki 24 vilayetteki 350 yerel yönetim biriminin tamamında aday listesi sunmayı başarabilen tek parti İslamcı Nahda Partisi oldu.
 
Nahda, 345 noktada aday çıkartabilen iktidardaki Nida Tunus Partisi izledi. Partiler bazında üçüncü sırada yer alan Tunus Halk Cephesi’nin 119, Demokratik Hareket’in 69, Tunus Projesi’nin ise 67 noktada aday listelerinin onaylandığı bildirildi.

Seçim öncesinde 10 partinin bir araya gelmesiyle oluşturulan “Sivil Koalisyon” isimli oluşumun ise 43 ayrı noktada aday listesi sunduğu aktarıldı. 

ANKETLER DÜŞÜK KATILIMA İŞARET EDİYOR 

Habere göre, Tunus’ta ülkede grev ve protestoların oluşturduğu toplumsal hareketlilik, ekonomik kriz, yüksek işsizlik gibi sorunlar nedeniyle, seçmenin sandıktan uzak duracağı yorumları yapılıyor. Tunus’ta uluslararası anket şirketlerinin verilerine göre, kararsızların oranı yüzde 40’ların üzerinde seyrediyor. 

Carnegie Ortadoğu Bağımsız Politika Araştırma Merkezi tarafından “Risk veya Avantaj” başlığıyla yayınlanan makalede şu değerlendirmeler yapıldı: “Bu seçimler Tunus’un demokrasisi için hem bir fırsat hem de risk oluşturuyor. Eğer ki başarılı olursa geçiş döneminin yerel düzeyde temeli atılmış olacak. Ancak düşük bir katılım oranı veya genel bir tepki oyu, mevcut hükümet yapısını zedeleyebilir. Her halükarda sonuçlar, 2019 yılındaki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkileyecek” (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Ahmet Davutoğlu: Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır

SONRAKİ HABER

Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondan kalkmadan Netflix'e geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa