Depremzedeler bu kışı da sokakta geçirecek

Depremzedeler bu kışı da sokakta geçirecek

Van’da yaşanan iki deprem sonrası yapılan çalışmalara ve harcanan paralara ilişkin Van İl Genel Meclisi’nin sorularını AFAD ‘üstü kapalı’ cevapladı. Soruların çoğu cevapsız kalırken İl Genel Meclisi tarafından hazırlanan rapora göre, özelilikle köylerde yapımı planlanan konutların çoğunun daha temelinin

Mütha Çetin

Van’da yaşanan iki deprem sonrası yapılan çalışmalara ve harcanan paralara ilişkin Van İl Genel Meclisi’nin sorularını AFAD ‘üstü kapalı’ cevapladı. Soruların çoğu cevapsız kalırken İl Genel Meclisi tarafından hazırlanan rapora göre, özelilikle köylerde yapımı planlanan konutların çoğunun daha temelinin dahi atılmaması yurttaşların kışı sokakta geçireceğinin göstergesi oldu.

Van depreminden aylar geçmesine rağmen önce çadır sorunu ardından konteynır sorunu yaşayan depremzedeler, şimdi de konutların geç teslim edilmesiyle kışı konteynerda geçirme tehlikesiyle karşı karşıya. Deprem sonrası ülkenin birçok yerinden tonlarca yardım gelmesine rağmen çoğu depremzedenin bu yardımlara ulaşamadığı belirtiliyor. Van’da ilk olarak 23 Ocak tarihinden 35 konteyner kent kuruldu. Kışın yurttaşların ısıtmakta zorlandığı konteynerlar yaz sıcağından ötürü yaşanamaz durumda. Van İl Genel Meclisi, AFAD’a yapılan harcamalar ve yürütülen faaliyetlerle ilgili yönelttiği sorular ve cevaplarla Van depremiyle ilgili genel bir rapor hazırladı. AFAD’a hazırlanan raporda konutların durumu, toplam kurulan konteynerların sayısı ve maliyeti, toplam konteynerlarda kaç aile ve kaç kişinin kaldığı, konteynerların alt yapı dahil maliyeti, TOKİ evlerine kaç depremzede ailenin hak kazandığı ve kaç kişinin başvurduğu, konutların teslimiyle konteynerlara ne yapılacağı, konteyner kentlere kaç sondaj vurulduğu, belediye hattından alınan su miktarı, belediye ve TEDAŞ’a ne kadar para ödendiği gibi sorular yöneltildi.

‘AFAD ÜSTÜ KAPALI CEVAP VERDİ’

İl Genel Meclisi raporunun başında AFAD’a sorduğu soruların hepsine ‘üstü kapalı’ cevap verdiği belirtti. Konteyner kentlerin toplam maliyeti, konteyner alımları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından gerçekleştirildiği için maliyet hesabı çıkarılmadığı gerekçesiyle cevaplandırılmayan sorulardan olurken, Van ve Erciş’te toplam 29 bin 400 konteynerın kurulduğu belirtildi. Toplam 23 bin 357 aile ve 174 bin 105 yurttaşın kaldığı konteyner kentlerde 23 bin 507 yurttaşın TOKİ evleri için başvurduğu belirtilirken, bunlardan kaç kişinin hak sahibi olduğu cevaplanmadı.

KONUTLARIN TEMELİ DAHİ ATILMADI

Konteyner kentlere 879 bin 775 TL karşılığında 10 sondaj açıldığının belirtildiği raporda Belediyeye su bedeli olarak “Herhangi bir ödeme yapılmamıştır” denilirken, TEDAŞ’a ödenen miktara ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.
Van ve Erciş’te bulunan köylerde yapılan konutlarla ilgili çalışmaların vahameti ise hazırlanan raporda ortaya konuldu. Van merkeze bağlı Karpuzalan Köyü’nde yapılması planlanan 98 konuttan 4, Kavuncu Köyü’nde yapılması planlanlanan 102 konuttan 4, Gövelek Köyü’nde yapılması planlanan 114 konuttan ise hiç birinin temeli atılmamış olması depremzedelerin bu kışı da sokakta geçireceğinin kanıtı niteliğinde. Konutların temelinin atılmamasına AFAD, belge eskikliği gerekçesini sundu.
(Van/DİHA)

www.evrensel.net