Gazetecinin intiharı sansürü tartıştırdı

Gazetecinin intiharı sansürü tartıştırdı

Çinli  gazeteci Xu Huaiqian’ın intihar etmesi, ülkede basın üzerindeki baskıyı gündeme getirdi. Xu, Çin yönetiminin gazetecilere uyguladığı sansür ve yasaklamaları ölmeden kısa bir süre önce şu sözlere anlatmış “Beni üzen şu: Düşünmeye cesaretim var, ama söylemeye cesaretim yok. Sö

Çinli  gazeteci Xu Huaiqian’ın intihar etmesi, ülkede basın üzerindeki baskıyı gündeme getirdi. Xu, Çin yönetiminin gazetecilere uyguladığı sansür ve yasaklamaları ölmeden kısa bir süre önce şu sözlere anlatmış “Beni üzen şu: Düşünmeye cesaretim var, ama söylemeye cesaretim yok. Söylemeye cesaret etsem, yazmaya cesaretim yok. Yazmaya cesaret etsem, basacak yer yok”
Halkın Günlüğü gazetesinin Dadi (Yeryüzü) adlı ekinin editörlüğünü yapan 44 yaşındaki Xu,  22 Ağustos günü yüksek bir yerden atlayarak intihar etti.
Çin’de pek çok gazeteci, yazar ve sosyal medya kullanıcıları gazetecinin intiharının ardından, düşünce özgürlüğüne baskı uygulayan Çin yönetimine tepki yağdırdı. Xu için  atılan bir mesajda şöyle yazıyor “Xu Huaiqian bir şeye tanıklık etmek için mi kendini öldürdü? Bu kişisel bir depresyon muydu yoksa bir devrim depresyonu mu? Ne biçim bir ülkede yaşıyoruz?” Xu Huaiqian bir röportajında “Serbest gazetecilere hayranım” diyerek, yazılarının sansürlenişinden ve gördüğü baskıdan hayıflanıyor. Xu”nun son yazılarından biri de  “Ölüm tanığımız olsun” başlığını taşıyor. Yazısında “Ölüm ağır bir sözcük fakat Çin’de, bir çok olayda eğer bir ölüm olmazsa toplum o olayı görüp ayağa kalkmıyor, bu yüzden sorunlar çözülemiyor” diyor. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net