DHL işçilerine uluslararası destek

DHL işçilerine uluslararası destek

TÜMTİS Sendikasına üye oldukları için DHL işvereni tarafından işten çıkarılan ve 71 günden bu yana işyeri önünde direnen işçilere uluslararası sendika federasyonlarından destek geldi.154 ülkede örgütlü, 4.5 milyon üyeli ITF ve 150 ülkede 20 milyon işçiyi temsil eden UNİ federasyonlarının tems

154 ülkede örgütlü, 4.5 milyon üyeli ITF ve 150 ülkede 20 milyon işçiyi temsil eden UNİ federasyonlarının temsilcileri Alen Clifford, Cornelia Broos ve Dee Sullivan tarafından gerçekleştirilen destek ziyaretine 87 günden bu yana direnişte bulunan Hava-İş Sendikası üyelerinin yanı sıra Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Tek-Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mecit Amaç, Hava-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Sezgin Uzun, Tekgıda-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Aslan Şirin, Yol-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Erdem Ercan, Deri-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Eren Korkmaz, Lastik-İş Sendikası İdari Sekreteri Özay Bektaş, Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ve şube yöneticileri, Eğitim Sen Hukuk Sekreteri İrfan Kordağ, Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri Serdar Dikkatli, Emekli-Sen Şube Başkanı Cemil Yüksek ile UİD-DER üyeleri de katıldı.

DHL Lojistikte yürütülen sendikal örgütlenme çalışması sırasında 20 işçi, sendikaya üye oldukları için işveren tarafından işten çıkarılmış, işçiler de işyeri kapısında direniş başlatmıştı. 71 günden bu yana süren direnişe imza kampanyası ile başlayan uluslararası destek gerçekleştirilen ziyaret ile ivme kazanmaya başladı.

Direnişteki işçilere destek vermek için gerçekleştirilen destek ziyareti sırasında bir basın açıklaması da yapıldı. Yapılan basın açıklamasında ilk olarak konuşan ITF Küresel Örgütlenme Koordinatör Asistanı Alen Clifford iki gündür işçilerle ve sendika yöneticileri ile temaslar gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Öğrendiklerimiz, işçilerin sendikal nedenle çıkarıldığını kesin olarak doğrulamaktadır. 154 ülkede örgütlü bir federasyon olarak DHL’deki sendikalaşma mücadelesi başarıya ulaşana, işten çıkarılan işçiler işbaşı yapana kadar bu mücadeleyi desteklemekte, dayanışma içinde olmakta kararlıyız” dedi.

Alan Clifford’dan sonra söz alan UNI Avrupa Posta ve Lojistik Politikalar Uzmanı Cornelia Broos Avrupa Birliği ülkelerinde sendika hakkına saygı gösteren DHL’nin Türkiye’de sendika hakkına karşı düşmanca bir tutum almasını kınadıklarını dile getirerek, “TÜMTİS Sendikasının ve üyelerinin mücadelesini bütün gücümüzle destekleyeceğiz. Dayanışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Uluslararası federasyonlardan destek ziyaretine gelen misafirlerden sonra söz alan TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk DHL işvereninin işçilerin sendikaya üye olmasını engellemek, üyeleri ise istifa ettirmek için her tür yolu kullanmaktan geri kalmadığını ifade ederek, “Sendika üyesi çalışanlar üzerinde her türlü istifa baskısını uygulayan DHL işvereni, sendikamızdan istifa etmeyi reddeden 20 üyemizi performans düşüklüğü bahanesiyle işten çıkardı.  İşten çıkarılan işçiler 71 gündür iş yerleri önünde yapılan haksız uygulamalara karşı direnmeye devam ediyor. Performans düşüklüğü gibi uydurma gerekçelerle işten çıkarılan üyelerimizin açtığı işe iade davalarından bu güne kadar 9’unda karar verildi. Verilen kararların tamamında da işveren haksız bulundu. Hatta işveren mahkemelerde, işçileri haksız bir şekilde işten çıkardığını kabul etti. Mahkemelerin işe iade kararları ve işverenin mahkeme huzurunda haksızlığını kabul etmesi, ileri sürdüğü performans düşüklüğü gerekçesinin açık bir yalan olduğunu kanıtlamaktadır. Bu durum, işten çıkarmaların sendikal nedenle yapıldığının açık göstergesidir“ dedi
 
DHL işçilerinin 154 ülkede 4.5 milyon işçiyi temsil eden Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu - ITF ve 150 ülkede 20 milyon hizmet sektörü işçisinin temsilcisi olan UNI tarafından başlatılmış olan imza kampanyası ile bütün dünyada milyonlarca sınıf kardeşinin desteğini aldığını vurgulayan Öztürk, “Bugün burada bizimle birlikte olan ITF Küresel Örgütlenme Koordinatör Asistanı Alen Clifford, ITF Basın Uzmanı Dee Sullivan ve UNI Avrupa Posta ve Lojistik Politikalar Uzmanı Cornelia Broos’a da gücümüze güç, sesimize ses kattıkları, Avrupalı emekçilerin dayanışma mesajlarını bize ilettikleri için teşekkür ediyoruz. Bu uluslararası dayanışma ile, UPS’de olduğu gibi DHL’de de kazanan dayanışma ve uluslararası işçi hareketi olacaktır” dedi. (Gebze/EVRENSEL)

www.evrensel.net