25 Ağustos 2012 10:08

Aleviler ‘yeni Sivaslar olmayacak’ dedi

Kartal’da Alevi ailelere ait evlerin işaretlenmesinin, Kartal Yakacık Mahallesi’nde bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) cemevinin  kundaklanmak istenmesinin ardından Kartal merkezde yapılan protesto eyleminde “Yeni Sivasların yaşanmasına izin vermeyeceğiz” denildi.Eyleme çok sayıda siyasi parti ve kitle örgüt&uum

Aleviler ‘yeni Sivaslar olmayacak’ dedi

Paylaş

Eyleme çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü de destek sundu. 4 bin dolayında insanın katıldığı eylemde “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Susma haykır halklar kardeştir”, “Suriye halkı yalnız değildir” sloganları atıldı.

Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanan halk minibüs yolu güzergahından Bankalar Caddesi’ne doğru yürüdü. Buradan Çay bahçeleri mevkiinden yürüyen kitle Kartal Meydanına geldi. Meydanda yapılan basın açıklamasını PSAKD Genel Merkez Yöneticisi Atilla Özdemir okudu.

AKP iktidarının ustalık dönemi ve ileri demokrasi uygulamalarından ve bunların olumsuz sonuçlarından tüm halklar gibi Alevilerin de rahatsız olduğunu belirten Özdemir, “Başbakan ustalık dönemini ilan ettiği balkon konuşmasından sonra emperyalizmin bölgedeki başat taşeronu olarak sadece kendi halkını rahatsız etmekle kalmayıp, Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu’daki komşu halkları da Amerika’nın çıkarları adına rahatsız etmektedir” dedi. Emperyalizmin taşeronluğunu yapan AKP iktidarının etnik ve mezhepsel farklılıkları körükleyen politikaları aracılığıyla; Alevilerle, Sünnileri Kürtlerle, Türkleri ve Arapları birbirine düşman etmeye çalıştığını vurgulayan Özdemir, “Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan tüm gelişmelerin takipçisi olacağız. Irkçı gerici ve halk düşmanı AKP’yi durduracağız” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Karamürsel’de 2012 utanç duvarı

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa