Fontana Metal’de sendikalı oldular işten atıldılar

Fontana Metal’de sendikalı oldular işten atıldılar

Tuzla Boyacılar ve Vernikçiler Sanayi Sitesi’nde bulunan Fontana fabrikasında Birleşik Metal İş sendikasına üye olan işçilerden 4’ü işten çıkarıldı. 10 gündür fabrika önünde direnişte olan işçiler sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını belirttiler. Fontana patronunun krizi gerekç

Fabrikanın çalışma koşullarının çok kötü olduğunu, düşük ücrete çalıştıklarını bu koşulları değiştirmek için sendikaya üye olduklarını ifade eden işçiler “fabrikada üretim normalin üzerinde gayet iyi, çalışan işçilerin yüzde 90’ı sendikaya üye ve işe geri dönene kadar iş yeri önünde direnişimizi sürdüreceğiz” diye belirttiler.

Birleşik Metal İş Gebze Şube Sekreteri Hasan Gencar “Uzun süreli çalışmanın ardından Fontana fabrikasında örgütlendiklerini, patronun bu durumu öğrenir öğrenmez öncü işçileri işten attığını” aktardı. Fabrikada iyi bir örgütlenme yakaladıklarını aktaran Gencar “İşçilerin örgütlenmesi ve insanca yaşanacak koşuların yaratılması için bu fabrika önünde direnişlerini sürdüreceklerini” belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net