BDP’den Bakana cevap: Meclis babanın çiftliği değil

BDP’den Bakana cevap: Meclis babanın çiftliği değil

BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in BDP’liler için söylediği, “Ya terörle aralarına mesafeyi koyacaklar ya da Millet Meclisinde o kürsüde oturmayacaklar” sözlerine twitter üzerinden tepki göstererek, “Meclis babasının çiftliği de

BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in BDP’liler için söylediği, “Ya terörle aralarına mesafeyi koyacaklar ya da Millet Meclisinde o kürsüde oturmayacaklar” sözlerine twitter üzerinden tepki göstererek, “Meclis babasının çiftliği değil” dedi.
Baluken, Gaziantep’te 9 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıdan sonra BDP’yi hedef gösteren açıklamalar yapan Bakan Fatma Şahin’e yanıt verdi. Baluken twitter mesajında şunları yazdı: “AKP’nin ağzı bozuk bakanlarına her gün yenisi ekleniyor. Fatma Şahin’in bahsettiği Meclis, babasının çiftliği değil. BDP de Meclis şantajı ile diz çökecek değil. Mecliste kimin oturup oturmayacağı kararını AKP’nin ırkçı bakanları değil, Meclisten çözüm bekleyen halklarımız verir. BDP, Mecliste halklarımız arasında kalmış tek kardeşlik köprüsüdür. Ya bu köprüye tarihi bir miras olarak yaklaşılır ya da kardeşlik köprüsünü havaya uçuracak insanlık suçu işlenir. Tarih insanlık suçu işleyenlerin yargılanma arenasıdır.”

KAPLAN: ANTEP’TE HEPİMİZ ÖLDÜK

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 9 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırı ile ilgili olarak, “Gaziantep’te hepimiz öldük ama hepimizin olacağı ortam yok edildi. Mecliste ve cenazede bir araya gelemeyen siyaset kurumu yine çaresizdi” dedi. Hasip Kaplan, sınır ötesi operasyon yapılması ve Kandil’e bayrak dikilmesini isteyen MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi de eleştirerek, “Kerkük’e pasaportla gidemeyenler, bayrak dikmek istiyor. Üç yol var; Zagros, Botan ve havadan. Önden buyursunlar. Meclis dışı arayışlar maceradır” diye yazdı. (HABER MERKEZİ)


BDP’Lİ VEKİLLER AKP’NİN HEDEFİNDE

AKP’li Fatma Şahin’in BDP’lileri hedef alan “Ya terörle aralarına mesafeyi koyacaklar ya da Mecliste oturmayacaklar” sözlerinin ardından AKP’li Burhan Kuzu da BDP’li vekillerin dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınması için yapılan çağrılara destek verdi. Kuzu, “TBMM’ye gelen 760 dokunulmazlık dosyasının 560 kadarı BDP’lilere ait” dedi.Kuzu’nun sözünü ettiği dosyaların hemen hepsi BDP’li vekillerin yaptıkları konuşmalarla ilgili.
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, BDP’li milletvekillerinin Mecliste bekleyen dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınmasına ilişkin çağrılar üzerine konunun Meclis Adalet ve Anayasa Komisyonlarının birlikte oluşturduğu Karma Komisyonda ele alınabileceğini söyledi. Kuzu, “TBMM’ye gelen 760 dokunulmazlık dosyasının 560 kadarı BDP’lilere ait. Kanun noktasında ne kadar ihlal olduğunu gösteriyor. Dosya tabii ki olur ama böylesine yoğun dosya elbette ki anlaşılır gibi değil. Bu bir nevi suç makinesi” diye konuştu.
Kuzu, Karma Komisyona bu dosyalar geldiğinde milletvekilleriyle ilgili bir değerlendirmede bulunacaklarını belirterek, “Bu konu Karma Komisyonda görüşülerek karara bağlanıyor. Ama tabii henüz son olayla alakalı dosyalar intikal etmedi komisyona. Önce savcılar dava açıyor ve o dosyalar Karma Komisyona intikal ettiriliyor. Bu süreç henüz tamamlanmadı” dedi. TBMM tarihinde 3 bin dokunulmazlık dosyasının Meclise intikal ettiğini belirten Kuzu, bunun sadece 47’sinin dokunulmazlığının kaldırıldığına işaret ederek, “Dokunulmazlık elbette ki Meclise lazım, milletvekillerine lazım, her zaman savunduk ama tabi ki kötüye kullanmayı, böyle hoyratça kullanmayı toplum kabullenemiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net