19 Nisan 2018 13:42

Hapisten kaçan bitcoin hırsızı Başbakanla aynı uçakta ülkeyi terk etti

İzlanda'da hapisten kaçan bitcoin hırsızı Sindri Thor Stefansson, Başbakan Katrin Jakobsdottir'i de taşıyan uçakla ülkeyi terk etti.

Hapisten kaçan bitcoin hırsızı Başbakanla aynı uçakta ülkeyi terk etti

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İzlanda'da büyük bir Bitcoin hırsızlığının planlayıcısı olduğu iddia edilen Sindri Thor Stefansson adlı kişi hem hapisten hem de ülkeden kaçmayı başardı. Üstelik Stefansson’un ülkeden kaçmak için bindiği uçak, İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir’i de taşıyordu.

Sputnik’in aktardığına göre Şubat ayında diğer 10 kişiyle birlikte tutuklanan Sindri Thor Stefansson, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliği için kullanılan 600 adet bilgisayarın çalınması ile suçlanıyordu. Yaklaşık 2 milyon dolar değerindeki bilgisayarlar hala kayıp. Stefansson ada ülkesi İzlanda’nın güneyindeki düşük güvenlikli Sogni cezaevinde tutuluyordu.

Ancak yerel medyanın aktardığına göre, hırsızlık şüphelisi Stefansson cezaevinin penceresinden kaçmayı ve 95 km. uzaklıktaki uluslararası Kaflavik havalimanına gitmeyi başardı.

BAŞBAKANI’NI TAŞIYAN UÇAKLA İSVEÇ’E KAÇTI

Polis, havalimanındaki kamera kayıtlarından Stefansson’un İsveç’e giden bir uçağa bindiğini tespit etti. Uçak tesadüfen Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve diğer 4 İslandinav mevkidaşı ile buluşmak üzere İsveç’e giden İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir’i taşıyordu.

Visir’e konuşan polis şefi Gunnar Schram, Stefansson’un sahte pasaport kullandığını belirterek “Bir yardımcısı vardı. Bundan eminiz” ifadelerini kullandı. İsveç polis herhangi bir tutuklama yapmadıklarını ancak İzlandalı meslektaşlarının kendilerini bilgilendirdiğini açıkladı. Stefansson için uluslararası tutuklama emri çıkarıldığı da açıklandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yunanistan mahkemesi: Mültecilerin dolaşım özgürlüğü engellenemez!

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa