TEKEL’in cezaevine dönüştürülmesine tepki

TEKEL’in cezaevine dönüştürülmesine tepki

DİYARBAKIR Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Remzi Can, 660 dönümlük TEKEL Tütün Fabrikasının açık cezaevine dönüştürülmesi kararını kınadı.Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti lokalinde basın toplantısı düzenleyen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, kapalı bulunan 660 dönümlük TEKEL T&uu

DİYARBAKIR Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Remzi Can, 660 dönümlük TEKEL Tütün Fabrikasının açık cezaevine dönüştürülmesi kararını kınadı.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti lokalinde basın toplantısı düzenleyen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, kapalı bulunan 660 dönümlük TEKEL Tütün İşleme Fabrikasının açık cezaevine dönüştürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan raporda, TEKEL depolarının tekstil üretim sahasına dönüşmesi durumunda, çoğunluğu kadınlardan olmak üzere ilk etapta 5 bin kişinin istihdam edileceğini hatırlatan DTSO Başkanı Can, fabrika hakkında bilgi vererek, fabrikanın cezaevine dönüştürüldüğünü söyledi. 2007’de belediyenin sanayi olarak plana işlediği TEKEL sahasının, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, 28 Haziranda konut-ticaret alanı, alışveriş merkezi ve akaryakıt alanına çevrildiğini hatırlatan Can, ancak hükümetin açık cezaevi girişimine Özelleştirme İdaresi Başkanlığının onay verdiğini ifade etti.

DİYARBAKIR’A SEKİZİNCİ CEZAEVİ

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde 20’si tekstil olmak üzere yatırım yapmak için 190 kişinin sıra beklediğini anlatan DTSO Başkanı Remzi Can, ancak bu yatırımcılara arsa tahsisi yapamadıklarını dile getirdi. 25-30 yatırımcıya TEKEL sahasında hazır antrepo ve fabrika binası tahsis edebileceklerini ancak bu fırsatın Diyarbakır’ın elinden alındığını ifade eden Can, cezaevine dönüştürülmesini kınadıklarını belirti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığının buradaki ranttan vazgeçmeyeceğini de söyleyen Can, “Hükümetten, sadece bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olan Diyarbakır’a 2 veya daha fazla OSB yapmasını beklerken, hükümetimiz 7 cezaevi olan şehrimize 8’nciyi yapmayı tercih etmiştir. Kaldı ki bu 8’nci cezaevi de hazır bir fabrikadan farksız olan TEKEL sahalarında yapılmıştır. Yatırım alanını cezaevine dönüştürecekseniz, teşvik paketlerini çıkarmanın bir anlamı da kalmıyor” diye konuştu.
(DİYARBAKIR)

www.evrensel.net