Mersin’de işten atılan taşeron işçi kalp krizi geçirdi, komaya girdi
Fotoğraf: Evrensel

Mersin’de işten atılan taşeron işçi kalp krizi geçirdi, komaya girdi

Akdeniz Belediyesi'nde güvenlik gerekçesiyle işten atılan taşeron işçi Ali Araz, bunalım nedeniyle kalp krizi geçirdi.

Mersin Akdeniz Belediyesinde taşeron olarak çalışan Ali Araz isimli işçi, güvenlik soruşturması gerekçesiyle işten atılınca içine girdiği bunalım nedeniyle kalp krizi geçirdi. Kalbi duran ve sonradan çalıştırılan Araz halen komada ölümle pençeleşiyor. Haksız işten atmalara tepki gösteren DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy “Sürekli sosyal cinayet işleniyor diyorduk. Birini öldürmek için kafasına kurşun sıkmanız ya da kafasını kesmeniz gerekmiyor. İşini ekmeğini kesince de cinayet işlemiş oluyorsunuz” diye tepki gösterdi.

DURAN KALBİNİ DOKTORLAR ÇALIŞTIRDI

Akdeniz Belediyesinde Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğüne bağlı temizlik işçisi olarak çalışan 54 yaşındaki Ali Araz, hükümetin çıkardığı taşeron düzenlemesinin ardından güvenlik ve arşiv araştırması gerekçesi ileri sürülerek işten atıldı. 8 çocuğu olan Araz, kirada oturuyordu ve ayrıca bankaya da 6 bin lira civarında borcu vardı. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü kahveye gittiği sırada bir anda yere yığıldı. Hastaneye götürülen Araz’ın kalbinin durduğu öğrenildi. Doktorların müdahalesiyle kalbi yeniden çalıştırılan Araz, şu an komada ve haftadır yoğun bakımda ölümle pençeleşiyor. 

‘BEN NE YAPACAĞIM’

Evrensel'e konuşan yeğeni Sinan Araz, hastaneden kendilerine umut verilmediğini söyledi. Anjiyoda kalbinin ve damarlarının temiz çıktığını anlatan Araz, “İşten atılma dolayısıyla üzüntü yaptı. Borcu vardı bankadan, evi kiraydı. Ben ne yapacağım diyordu sürekli. Beyin oksijen almamış. Bir haftadır kendine gelmedi. Ölümle pençeleşiyor. En küçüğü 9 en büyüğü 38 yaşında 8 çocuğu var” dedi. 
En büyük çocuğu Mehmet Araz da babasının işten atıldığı için sıkıntıya girdiğini belirterek “Kiracı zaten, ufak çocuklar da var. Sıkıntı insanın başına her şeyi getirir. Komada, hale bekliyoruz” diye konuştu.  

HESABINI SORACAĞIZ

Ali Araz’ın üyeleri olduğunu söyleyen DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Hazmedemedi işten atılmayı. 6 bin lira kredisi vardı. Dert ede ede kriz geçirdi” dedi. Taşeron düzenlemesi sonrası yaşanan işten atmalara dikkat çekerek “Sosyal cinayet işleniyor” dediklerini hatırlatan Göksoy, şunları söyledi: “Birini öldürmek için kafasına kurşun sıkmanız, kafasını kesmeniz gerekmiyor. İşini ekmeğini kesince de cinayet işlemiş oluyorsunuz. Dün de gencecik öğretmen adayının intiharını Türkiye gördü. Bunlar ilk değil. Ama umarız son olur.” Yıllardan beri çalışan işçilerin, mesnetsiz suçlamalarla işten atılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Göksoy, “Ailesini de toplumu da cezalandırıyorlar. Hukuka aykırı demokrasiye aykırı bir durum. Sessiz kalmayacağız, günü ve yeri geldiğinde hesabını da soracağız” diye konuştu. (Mersin/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Nisan 2018 17:25
www.evrensel.net
ETİKETLER Ali ArazTaşeron