24 Ağustos 2012 15:08

Kartal'da bu kez cemevini kundaklama girişimi

İstanbul Kartal’da Alevi yurttaşların evinin işaretlenmesinin ardından cemevi yakılmaya çalışıldı.Kartal’da önceki gün Alevilere ait 25 evin işaretlenmesinin ardından dün gece de Yakacık’ta bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kartal Cemevine kundaklama girişiminde bulunuldu. Sabah 05.00 sıralarında kimliği belirs

Kartal'da bu kez cemevini kundaklama girişimi

Paylaş

Kartal’da önceki gün Alevilere ait 25 evin işaretlenmesinin ardından dün gece de Yakacık’ta bulunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kartal Cemevine kundaklama girişiminde bulunuldu. Sabah 05.00 sıralarında kimliği belirsiz kişiler tarafından cemevi bahçesinde bulunan eşyalar ateşe verildi. Cemevine komşu evlerin durumu fark etmesiyle itfaiyeye haber verildi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangının cemevinin iç kısmına sıçramasını engelledi.

‘HÜKÜMETİN TAVRI LİNÇ GİRİŞİMLERİNE NEDEN OLUYOR’

PSAKD Kartal Şube Başkanı Ali Ayık olayla ilgili yaptığı açıklamada; bu tür olayların ardından yetkililerin, çocukların yapmış olduklarını söylediklerine dikkat çekerek, “Başbakanın ve devlet erkanının gittiği her yerde Alevilere, Kürtlere ve bu ülkenin işçilerine emekçilerine ayırımcı konuşmaları dillendirdikleri için her gün bir yerde olaylar cereyan ediyor. Bu da halklar arasında birbirini linç etme girişimlerine yol açıyor” dedi. Ayık yaşananlara karşı durmak için bu ülkenin aydın, sanatçı, emekten demokrasiden yana olan tüm güçlerinin birlikte olması gerektiğini dile getirdi.

‘SİZİ YAKARIZ MESAJI’

PSAKD Kartal Yönetim Kurulu Üyesi Rahim Noz ise evlerinin işaretlenmesi ve cemevine yönelik tacizlerle olayın ‘Geliyorum’ dediğini vurgulayarak “Bu artık tehditleri geçti. Fiili bir durum. Madımak Katliamı gibi ‘Sizi yakarız’ mesajı vermeye çalışıyorlar” dedi. Yaşananların AKP’nin Alevilere yönelik tutumu ve Ortadoğu’daki politikalardan bağımsız olmadığını dile getiren Noz, “Bizi kendi alanlarına çekmek istiyorlar ama biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. İktidara gereken cevabı vereceğiz” diye konuştu. Noz, bu tehlikeli gelişmelere karşı tüm demokratik kamuoyunu özellikle de Sünnilerin bu olaya karşı çıkmaları gerektiğini vurguladı. (İstanbul/EVRENSEL)


DEVLETİN HEDEFİNDE ALEVİ VE KÜRTLER VAR

PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül: Bu saldırılar AKP’nin talimatının bir sonucudur. Ortadoğu’da bir konsept var. Bu konsept ABD’nin siyasallaştırdığı İslam ve Türkiye’de AKP ve Başbakan üzerinden yürütülüyor. Siyasallaşmış Yahudilik ve Hıristiyanlık da var. Bunlar egemen devletlerin elinde resmi devlet dinine dönüşmüş durumda. Burada AKP’ye de temel bir rol verilmiş durumda. Örneğin Suriye’de de temel aktör Erdoğan. Bir benzeri de aksine Ortadoğu’da kimliklerin emperyalizmin çıkarına işlemesi istenirken Türkiye’de de AKP’lileştirilmiş Kürtlük ve İslam yaratılmak isteniyor. Bu çerçevede TBMM Başkanı, Başbakan, Diyanet İşleri Başkanı ve en son Yargıtayın cemevleri için verdiği karar bir konsept oluşturuyor. Bu ortak noktada inkar, nefret ve şiddet üzerine kurulu. Bu saldırıları planlayanlar da bunu bir talimat olarak algılıyorlar. Dikkat edilirse bu kapı işaretlemelerine  dair İçişleri Bakanı “Bunu çocuklar yaptı” dedi. Başbakanın söylemiyle velev ki bunu çocuklar yaptı hani bu çocuklar nerede? Malatya Sürgü’de bir tek davulcu gözaltına alınmış ve serbest bırakılmıştır. Davulcu burada sadece bir figürdür. Bana göre AKP Hükümeti iyi çocuklarla dindar çocukların iktidarıdır. Buradan talimat alanlar da bize saldırıyorlar. Bu saldırıyı yapanlar cezalandırılmayınca ‘Buna devam edin’ denilmiş oluyor. Bu aslında bir toplu katliamın ön haberidir. Ben felaket tellallığı yapmıyorum. Kartal’da cemevi yakılıyor, BDP’nin binaları yağmalanıyor. Devlet katında Alevi ve Kürtler hedefe konulmuştur. Başbakanın görevi gidip Antep’te cenaze namazı kılmak değil bu cenazelerin gelmesini engellemektir. Bu cemevi saldırılarına ilişkin tek ses yok bu da ‘Bu saldırılara devam edin toplu katliamların önünü açın’ demektir.

AKP’NİN ‘İYİ ÇOCUKLARI’ İŞ BAŞINDA

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: Türkiye gerçekten ilginç bir süreçten geçiyor. Toplumsal bir olay olduktan hemen sonra Alevilere yönelik bir saldırı oluyor. Son dönemde hükümetin, diyanetin yaptığı açıklamaların ardından birileri Alevilere saldırıyor. Bu tehlikeli gidişi durduracak yer Meclistir. İnsan haklarını temel alan, inanç özgürlüğünü sağlayan bir anayasa yapılmalıdır. Başbakan, Alevilere hakaret ediyor, birileri Alevilerin evlerini işaretliyor ve Alevilere saldırıyor. Bunu yapanlar ceza almıyor. Bu saldırıları gerçekleştirenler de AKP’nin ‘iyi çocuklarıdır’. Artık Sünni yurttaşlarımız bizden önce buna karşı çıkmalı bu saldırıların son bulması için sesini çıkarmalıdır.


EVLERİN İŞARETLENMESİ PROTESTO EDİLDİ

Kartal'ın Yakacık Hürriyet Mahallesi’nde 25  Alevi’nin evine işaret konulması civarda bulunan yöre dernekleri ve mahalle dernekleri tarafından basın açıklaması ile kınandı. Basın açıklamasını dernekler adına Hürriyet Mahallesi Güzelleştirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Niyaz Şahin okudu. Yıllardır ülkenin değişik yörelerinden gelen Alevilerin, Sünnilerin, Türklerin, Kürtlerin ve değişik etnik kökenden insanların dostluk ve kardeşlik içerisinde yaşadığını belirterek “Dostluğumuzun ve kardeşliğimizin düşmanı hain eller alevi yurttaşlarımızın evlerini işaretleyerek korku ve tedirginlik yaymayı planlamıştır. Acilen devletin tüm görevlilerinin bu işin sorumlusu ve sorumlularını bulmaları için gerekli araştırmayı yapmasını ve bu işin faili ve faillerini bulunup cezalandırılmasını istiyoruz. Mahalle halkının huzurunu ve mahallenin dostluğunu komşuluklarını bozmak isteyenler kaybedecek mahalle halkının dostluk ve kardeşliği kazanacaktır” dedi.
Daha sonra görüşlerini aldığımız Yayla Camii Dernek Başkanı İbrahim Hacı Ömeroğlu mahallede 40 senedir yaşadığını bu süre içinde en ufak bir çatışma olmadığını belirterek, “Kesinlikle bir provokasyon var burada. Ben burada 40 senedir yaşamama rağmen kimin Alevi kimin Türk olduğunu bilmiyorum, bu evler seçilerek yapılmıştır dedi. Biz bu mahallede biriz, canız, kardeşiz, burada ülkenin bir çok yerinden olan vatandaşlar birlik içerisinde yaşıyoruz bizim birliğimizi kimse bozamaz” diye konuştu.
Hürriyet Mahallesi Muhtarı Ferhat Arslan olayın yanlış olduğunu ve kınadığını, mahalleye yakışmayacak bir olay olduğunu dile getirerek, “76 yıldır aynı mahallede yaşamaktayız. Bu birliğimizi bütünlüğümüzü çekemeyenler var, yanlış bir olay onun için kınıyorum” dedi. Mahalle sakinlerinden Karanfil Ekinci sabah işe giderken evinin duvarında mavi bir artı işareti gördüğünü ifade ederek “ilk başta bu işareti anlamadım. Mahalledekilere sorarak bu işaretin diğer evlerde de olduğunu fark ettim. Bizim birliğimizi dirliğimizi bozmak isteyenleri lanetliyorum. Bu olayda yanımızda olan tüm dostlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.


MALATYA SÜRGÜ’DE LİNÇ GİRİŞİMİ OLMUŞTU

Malatya’da Doğanşehir’in Sürgü beldesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesinde sahurda davulcu bir gençle Alevi ailesi arasında çıkan tartışma linç hareketine dönüşmüştü. Tartışmayı bahane eden yüzlerce kişi “Pis Aleviler”, “Pis Kürtler” diyerek Alevi bir ailenin evine saldırıp taşlamıştı. Beldede gün boyu saldırıya uğrayan Alevi vatandaşlar evlerinden çıkamamış, saldırganlar belirledikleri 10’a yakın ailenin beldeden gitmemesi halinde evleri yakacakları tehdidinde bulunmuştu. Sürgü’de yaşayan başka bir Alevi ailenin arabasının lastikleri patlatılıp Arabanın kaportasına “Alevilere ölüm” “A.... Koyayım” gibi küfür ve tehdit içerikli notlar yazılmıştı
Adıyaman, Erzincan, İzmir, Antep Didim, Balıkesir’de Alevilere ait evlere işaretler konulmuş, kimi yerlerde Alevilere ait evlerin kapılarına “Alevilere ölüm” yazılmıştı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Adıyaman’da bazı evlerin duvarlarındaki yazıların çocuklar tarafından yazılmış olabileceğini söylemişti.

ÖNCEKİ HABER

Toplum zararına çalışma programı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa