16 Nisan 2018 11:09
Son Güncellenme Tarihi: 17 Nisan 2018 08:09

Starbucks, Afro-Amerikalı iki müşterisini gözaltına aldırdı

Kahve zinciri Starbucks, sipariş vermek için arkadaşlarını bekleyen Afro-Amerikalı iki müşterisini polis çağırarak gözaltına aldırdı.

Starbucks, Afro-Amerikalı iki müşterisini gözaltına aldırdı

Paylaş

Küresel kahve zinciri Starbucks'ın Pennsylvania'daki bir şubesi, sipariş vermek için arkadaşlarını bekleyen Afro-Amerikalı iki müşterisini gözaltına aldırdı. Konuyla ilgili ABC News kanalına konuşan Starbuck CEO'su Kevin Jonhson, "Perşembe günü bir mağazamızda yaşananlar ayıptı, yanlıştı" dedi ve müşterileri gözaltına aldıran müdürün artık görevde olmadığını açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, geçen hafta ABD'nin Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde yaşanan olayda iki Afro-Amerikalı Starbucks'a gelerek üçüncü arkadaşlarını beklemeye başladı, bu sırada yanlarına gelen mağaza müdürü sipariş vermelerini ya da çıkmalarını istedi.

Siparişi arkadaşları gelince verecek olan müşteriler dışarı çıkmayı reddedince mağaza yönetimi polis çağırdı, müşterilerini 'özel mülke izinsiz girme' suçlamasıyla gözaltına aldırdı.

İki arkadaşın beklediği üçüncü kişi ikilinin gözaltına alınmasına tanık oldu. Yaşanan olay bir müşteri tarafından kameraya çekildi. Görüntülerde müşterilerin "Niye gözaltına alıyorsunuz? Onlar bir şey yapmadı" dediği duyuluyor.

'YAPILANLAR YANLIŞ'

Videonun sosyal medyada milyonlarca kez izlenmesinin ardından Pazar günü konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Starbucks CEO'su Kevin Johnson, yapılanların yanlış olduğunu söyledi. Johnson, "Durumu düzeltmek için elimizden geleni yapacağız. Müşterilerin çektiği videoyu izlemek çok zor ve buradaki eylemler Starbucks görevleri ve değerleri ile uyuşmuyor” dedi.

'POLİSLER GÖREVİNİ YAPTI' SAVUNMASI

Philadelphia Polis Komiseri Richard Ross, polislerin yaptığı şeyin görevleri olduğunu söyledi: "Eğer bir iş yeri bizi çağırarak bazı kişilerin mağazada artık bulunmasını istemediğini söylerse polislerin bu görevi yerine getirmesi yasal bir zorunluluktur."

'MÜDÜR ARTIK GÖREVDE DEĞİL'

ABC News kanalına konuşan Starbuck'ın CEO'su Kevin Jonhson, "Perşembe günü bir mağazamızda yaşananlar ayıptı, yanlıştı" dedi ve müşterileri gözaltına aldıran müdürün artık görevde olmadığını belirtti. Johnson ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı bir şirket olduklarını savunarak böylesi bir durumda polis çağırmanın kabul edilemez olduğunu ve çalışanlarına bilinçsiz önyargı konusunda eğitim vereceklerini açıkladı.

Bir şirket sözcüsü de gözaltına alınan iki kişinin, Johnson'dan gelen görüşme teklifini kabul ettiklerini duyurdu. Philadelphia kentindeki Starbucks mağazası önünde hafta sonu başlayan eylemler ise dün de devam etti.

Protestonun örgütleyicilerinden Abdul-Aliy Muhammad, "Bu Starbucks bugün para kazanamayacak. Amacımız bu" dedi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği'nin (ACLU) Pennsylvania eyaleti yöneticisi Reggi Shuford ise Starbucks'ta yaşananların siyah Philadelphialıların her gün karşılaştığı ırkçılığın bir örneği olduğunu, siyah olmanın 'beklerken bile bir suç' olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Özel sektörün uzun vadeli dış borcu 2 ayda 6,8 milyar dolar arttı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi'nde Rusya ekibi Zenit'e konuk oluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa