16 Nisan 2018 05:15
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Nisan 2018 21:46

Ağrı’da DİSK/Genel-İş üyelerine sendika değiştirme baskısı

DİSK/Genel-İş Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, kayyımlar sonrası Patnos ve Doğubeyazıt belediyelerinde sendikalarına üye işçi bırakılmadığını söyledi.

Ağrı’da DİSK/Genel-İş üyelerine sendika değiştirme baskısı

Paylaş

Orhan KURUL
Ağrı

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasının Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, kentte son dönemde sendikalarına yönelik baskıların arttığına dikkat çekerek, Patnos ve Doğubeyazıt belediyelerinde sendikalarına üye işçi bırakılmadığını söyledi.

Erincik’in verdiği bilgilere göre; Ağrı’da belediyelere kayyım atandıktan sonra Doğubeyazıt’ta 87, Patnos’ta 76, Diyadin’de 54 işçi, baskılar sonucu sendikalarını değiştirdi. 36 işçinin ihraç edildiği Ağrı’da, taşerondan kadroya geçişte 30 işçi güvenlik soruşturmasına takılarak işsiz bırakıldı.

Sendikalarının işçi sınıfının kazanımları için mücadele ettiğini söyleyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel Hizmetler Sendikası (Genel-İş) Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, “Sarı ve korsan sendikalar, korktukları için bahaneler üretip işçi sınıfına sırtlarını çevirdiler” dedi.

Sarı sendikaların işverenleri sendikal mücadeleye alet ettiklerini belirten Erincik, “Elbette ki sınıf mücadelesinde sendikal rekabet olacaktır, bu kaçınılmazdır ama mücadele ederken karşımızda sarı ve korsan sendikaların temsilci ve yöneticilerini göremiyoruz” dedi.

PATNOS VE DOĞUBEYAZIT’TA GENEL İŞ ÜYESİ KALMADI

Diyadin, Patnos ve Doğubeyazıt Belediyelerinde birim müdürlerinin işverenlerin adını kullanarak Genel-İş üyelerine baskı yaptığını öne süren Erincik, kendi üyelerine Hak İş’e bağlı Hizmet İş’e geçmeleri için baskıların arttığını söyledi.

İşçilere sendika değiştirmemeleri durumunda ‘işten atma’ tehdidinde bulunulduğunu dile getiren Erincik, “Bu baskılar sonucunda toplu sözleşme yetkisi bizde olmasına rağmen Doğubeyazıt ve Patnos belediyesindeki bütün üyelerimizi istifa ettirdiler” dedi.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Belediyelere kayyımların atanmasından sonra işçiler üzerindeki baskının arttığına dikkat çeken Erincik, İstifa eden üyelerle görüştüklerini ve işçilerin kendilerine "Mahcubuz ama ekmeğimizle oynanıyor, bunun için bir şey yapamıyoruz" dediğini aktaran Erincik, “Biz işçiler için kadro beklerken üyelerimiz ihraç ediliyor ya da 'sendika değiştir' baskısıyla karşı karşıya kalıyor. Biz bu baskılara direnmeye devam edeceğiz. Kadro talebimiz hala devam ediyor" dedi.

Sendika değiştirme baskısına karşı hukuki olarak mücadele edeceklerini ifade eden Erincik, “Sendikal tercih anayasal haktır. Bu haklı mücadelemizi hukuken vereceğiz. Hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Bu yasa dışı çalışmalara katılan Patnos, Doğubeyazıt ve Diyadin Belediyesi yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Manchester City, Premier Lig şampiyonluğunu ilan etti

SONRAKİ HABER

Osmaniye'de 2 hektar kızılçam ormanı yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa