15 Nisan 2018 20:54

Çakırözer: Tacize karşı çıkmanın OHAL ile ne ilgisi var?

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir'de çocuk istismarına karşı standın valilikçe engellenmesine tepki gösterdi.

Çakırözer: Tacize karşı çıkmanın OHAL ile ne ilgisi var?

Paylaş

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir'de çocuk istismarına, çocuğa cinsel tacize karşı imza kampanyası başlatıp, stant açmak isteyen kadınlara Valilik tarafından izin verilmemesine tepki gösterdi. Çakırözer, “Tacize karşı çıkmanın OHAL ile ne ilgisi var” diye sordu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer 21 aydır süren OHAL uygulamasının derhal kaldırılması çağrısında bulundu. OHAL yönetimi altında pek çok mağduriyet ve hak ihlali yaratıldığına dikkat çeken Çakırözer, Eskişehir’de çocuk istismarına karşı imza kampanyası başlatan kadınların stant açmasına OHAL gerekçe gösterilerek izin verilmediğini belirtti. Eskişehir’de de çocuk istismarına, çocuğa cinsel tacize karşı imza kampanyası başlatıp, stant açmak isteyen kadınlara Valilik tarafından izin verilmediğini belirten Çakırözer, “Eskişehir Kadınları Platformu Meclis’te görüşülen cinsel istismar yasasına karşı görüşlerini kamuoyu ile hiçbir şiddet unsuru içermeden paylaşarak, yasaya karşı imza kampanyası başlatmak istediler, stant açmak istediler. Kadınların talebine Valilik tarafından OHAL, ‘genel güvenlik’ gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Tacize karşı çıkmanın OHAL ile ne ilgisi var” dedi.

ÖNCELİK DEMOKRASİ VE HUKUK DEVLETİ

Çakırözer açıklamasında “Hukuku askıya alarak, Meclisimizi bypass ederek, okuyan, düşünen insanları, gazetecileri, milletvekillerini cezaevlerine atarak 80 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı hep birlikte kaybediyoruz. Gelin, artık, hem binlerce insanımızı mağdur eden hem de itibarımızı zedeleyen bu baskıcı, yasakçı OHAL düzeninden bir an önce kurtulalım” dedi.

TİYATRO, KONSER, PİLAV GÜNÜ YASAK

Çakırözer, Türkiye genelinde 2 yılı bulan OHAL yönetimi altında çok büyük mağduriyetler yaratıldığına dikkat çekerek “Sanatçının tiyatrosuna, konsere aşureye, lise pilav gününe bile OHAL yasağı getirildi. Ellerine silah dahi almayan gazeteciler, insan hakları aktivistleri aylardır cezaevlerinde. Seçilmiş milletvekilleri tutuklu. Hakkını arayan emekçilerin grevleri engelleniyor. Doktorlar, avukatlar, mimar ve mühendisler, tüm meslek örgütleri hedefte; korkutulmak, sindirilmek isteniyor. Türkiye’nin ihtiyacı kutuplaşma, yasaklama, baskı değil, demokrasi, uzlaşı ve hukuk devletidir” ifadelerini kullandı. CHP’nin Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı düzenlediği ‘OHAL değil, demokrasi istiyoruz’ konulu protestosunu hatırlatan Çakırözer, tüm Eskişehirlileri bu protestoya destek olmaya, OHAL’e hayır demeye çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kurulmak istenen çöp tesisi alanında piknik yaptılar

SONRAKİ HABER

Konya'da 6 gün içinde 3 yeni obruk oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa