05 Nisan 2011 14:45

Bilim ve Gelecek’ten “Hasan Sabbah” kapağı

BİLİM ve Gelecek dergisinin nisan sayısı bayilerde. Derginin bu sayısında Devrimci Karargah operasyonunda tutuklanan Baha Okar’ın kaleminden “Efsaneler ve gerçekler – Hasan Sabbah” yazısı kapak konusu olarak yer alıyor. Ayrıca Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile söyleşinin bulunduğu dergide, deprem, tsunami ve nükleer sızıntı konuşmaları &uum

Bilim ve Gelecek’ten “Hasan Sabbah” kapağı

Paylaş

BİLİM ve Gelecek dergisinin nisan sayısı bayilerde. Derginin bu sayısında Devrimci Karargah operasyonunda tutuklanan Baha Okar’ın kaleminden “Efsaneler ve gerçekler – Hasan Sabbah” yazısı kapak konusu olarak yer alıyor. Ayrıca Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile söyleşinin bulunduğu dergide, deprem, tsunami ve nükleer sızıntı konuşmaları üzerinden ‘Japonya felaketi yaşıyor. Ya Türkiye?’ sorusu soruluyor. Bunların yanı sıra Ender Helvacıoğlu’nun ‘Hukuktan umudumuzu kestik’ adlı yazısında, Baha Okar’ların davasının iddianamesinde suç delili olarak gösterilenler gerçekten suçsa, Türkiye nüfusunun en az yarısını da tutuklamak gerektiği belirtiliyor.  

Derginin 86. sayısında yer verilen bazı konular şöyle:

Yaşamın tarihinden bir kesit: Dinozorlardan memelilere…

Yaşamın tarihinin her zaman ilgi çekmiş bir kesiti dinozorların hüküm sürdüğü dönemdir. Dinozorlar nasıl ortaya çıktı? Yaşadıkları dönemin özellikleri nelerdi? Dinozorların boyutları. Dinozorların sınıflandırılması. Dinozorlar nasıl yok oldular? Meteor çarpması teorisi ne kadar doğru? İlk basit memeliler. Dinozorların sonu ve memelilerin yükselişi…
Dilde ve sanatın dilinde anlamın açınlanması

Bilimde ve felsefede dili kullanmak sanat değil zanaattır. Ancak zanaatın iyisinin de sanat tadı verdiğini unutmamak gerekir. Sanatın alanına geldiğimizde iş değişir. Onda sözcükler asıl anlamlarının dışında kullanılırlar. Sanatta anlatım birimleri sözcükler değil sözcük demetleridir. Sanat gerçekliği yapay biçimlerle dışlaştırır. Doğalı yapayla anlatmaktır bu.
50 Soruda dizisinin 10 kitaplık 2. paketini yazarları anlatıyor

50 Soruda Üniversitesi güzergahının ilk limanında. Celal Şengör, Ergi Deniz Özsoy, Hasan Aydın, Ali Nahit Babaoğlu, Sibel Özbudun-Gülfem Uysal, Kerem Cankoçak, Osman Demircan, Kenan Ateş, Ender Helvacıoğlu, Zahit Atam yazacakları kitapları anlatıyor.

Erkek tanrıların ağacı: Sedir

Sediri gördüğünüzde, önce bir seyredin uzaktan o güzel endamını, sonra dokunun ona, eğer katranı sızmışsa dışarıya mis gibi kokusunu çekin içinize. Hititlerin de dediği gibi “Sedir ağacının tatlı kokusunu duyun”. Sedir ağaçlarımız mükemmel görünümleriyle bizlere sadece estetik duygular yaşatmazlar, onlar binlerce yıllık kadim uygarlıkların kültür değerlerini, hayallerini ve inançlarını da günümüze taşırlar. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

DT 13 farklı yerde 17 temsil verecek

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 10 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa