11 Nisan 2018 10:44
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Nisan 2018 17:59

ABD - Rusya gerilimi sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın füze tehididi sonrası Rusya'dan da karşı açıklama geldi.

ABD - Rusya gerilimi sürüyor

Paylaş

Rusya, Suriye’de ABD’yi askeri bir hamleden kaçınması konusunda uyardı. ABD Lideri Trump ise “Hazırlan Rusya, füzeler geliyor, üstelik hepsi yeni ve akıllı” mesajı paylaştı. ABD ve Rusya donanmalarının hareketlendiği Akdeniz’de de sular ısınırken, basına konuşan ABD’li yetkililer, ABD, İngiltere ve Fransa’nın “en erken Pazartesi günü düzenlenecek bir askeri operasyon konusunda” görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti. Avrupa’da ise havayollarına “olası Suriye saldırısı” uyarısı yapıldı. 

RUSYA İTİDAL, TRUMP ‘SAVAŞ’ DEDİ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin oturumunun ardından konuşan Moskova’nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzya “Suriye’ye karşı yönelttiğiniz tehditler hepimizi ciddi şekilde endişelendirmeli çünkü kendimizi son derece üzücü ve ciddi olayların eşiğinde bulabiliriz. Size bir kez daha şu anda Suriye’ye yönelik geliştirdiğiniz planlardan kaçınmanız çağrısı yapıyorum” dedi ve “yasa dışı askeri maceraların hukuki sorumluluğunun” ABD’ye ait olacağını söyledi.
ABD Başkanı Donald Trump ise,  attığı Twitter mesajında Suriye’ye atılacak füzeleri vuracağını söyleyen Rusya’ya “hazırlanması” çağrısı yaptı. Trump, “Rusya, Suriye’yi hedef alan füzeleri vuracağına söz verdi. Hazırlan Rusya, çünkü geliyorlar. Üstelik güzel ve yeni ve ‘akıllılar’! Kendi halkını öldüren ve bundan keyif alan Gazla Öldüren Hayvan ile iş birliği yapmaman gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
Trump, daha sonra attığı yeni bir tweette ise üslubunu yumuşatarak, “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil hiç olmadığı kadar kötü. Buna hiç gerek yok. Rusya’nın ekonomik olarak desteğe ihtiyacı var ki biz de bunu kolaylıkla sağlayabiliriz. Birlikte çalışmalıyız. Silah yarışını bırakalım” ifadelerini kullandı.

PENTAGON: TEPKİ GÖSTERİLMESİ GEREKİYOR

ABD Başkanı Donald Trump’ın tweetiyle ilgili yöneltilen sorular üzerine ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, “Bakanlık olarak potansiyel gelecekteki askeri eylemlerle ilgili yorum yapmıyoruz. Başkan’ın tweetini izah etmek için sizi Beyaz Saray’a yönlendiriyorum” ifadelerini kullandı. Sözcü, “Başkan’ın 8 Nisan’da belirttiği gibi, Suriye rejiminin 7 Nisan’da Duma’da masum sivillere düzenlediği kimyasal saldırı dehşet verici ve uluslararası toplumun derhal tepki göstermesini gerektiriyor” diye de ekledi. 

‘PROVOKASYONUN İZLERİ Mİ SİLİNMEK İSTENİYOR?’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova ise,  Trump’a sosyal medyadan yanıt verdi. Zaharova, “Akıllı füzelerin yıllardır kendi topraklarında uluslararası terörizmle mücadele eden yasal hükümete karşı değil teröristlere doğru uçması gerek. Kimyasal Silah Yasaklanması Örgütü uzmanları, şimdi akıllı füzelerin kimyasal silah saldırısının tüm kanıtlarını yok edeceğini söylemedi mi? Ya da amaç uluslararası uzmanların kanıt olarak hiçbir şey bulamaması için akıllı füzelerle provokasyonun kanıtlarını hızlıca yok etmek mi?” diye sordu. Zaharova, Trump’ın “Silah yarışını bırakalım” tweetine de yanıt vererek, “Harika bir fikir! Kimyasal silahları imha etmekle başlamayı teklif ediyorum. ABD’ninkilerle” ifadelerini kullandı.

RUSYA’DAN SERT AÇIKLAMALAR

Rusya adına gün boyu açıklamalar gelmeye de devam etti. Moskova’nın Lübnan Büyükelçisi Aleksandr Zaspıkin, ABD’nin Suriye’ye füze saldırısı düzenlemesi halinde Rusya’nın bu füzeleri vuracağını ileri sürdü. El Manar televizyonuna konuşan Rus Büyükelçi, “Rusya, ABD’nin Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırganlığıyla ilgili olarak karşısında Devlet Başkanının (Putin) açıklamasında dediklerini yerine getirecektir: Amerikan füzelerini vurup, ateş açılan yerlere saldırı düzenleyecektir” dedi.

Sputnik’e konuşan Rusya Federasyon Konseyi Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Yevgeniy Serebrennikov de, “(Suriye’deki) Hmeymim ve Tartus’taki Rus askeri üsleri sıkı bir koruma altında. ABD’nin olası bir hava saldırısı durumunda askerlerimizin hayatları tehlikede olmayacak. ABD’nin bunu anladığını düşünüyorum. Böyle bir şeye izin vermeyeceğiz, zira aksi takdirde Rusya olarak derhal yanıt vereceğiz. Rusya Genelkurmay Başkanlığı da bunu belirtti” dedi.

SURİYE: ABD VURMAK İÇİN YALAN SÖYLÜYOR

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD’yi Suriye’yi hedef alabilmek için gerekçe olarak “uydurma ve yalanlara” başvurmakla suçladı. Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre bir bakanlık kaynağı, “Suriye’de terörü desteklemiş ve hâlâ desteklemekte olan ABD gibi bir rejimin gerilimi böyle düşüncesizce artırmasına şaşırmıyoruz” dedi.

HAVADA ALARM VERİLDİ

Öte yandan Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol), Suriye’ye yönelik olası bir saldırı düzenlenebileceği gerekçesiyle havayolu şirketlerini Doğu Akdeniz’de üzerindeki uçuşlarda dikkatli olmaları konusunda uyardı. Eurocontrol’dan yapılan açıklamada, 72 saat içinde karadan havaya füze ve seyir füzesi atılabileceği ve bu nedenle navigasyon cihazlarında arızalar yaşanabileceği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

‘ABD, FRANSA, İNGİLTERE OPERASYONDA ANLAŞTI’

Batılı ülkelerin liderleri kimyasal saldırı iddialarının ardından birlikte çalışma konusunda uzlaştı. Associated Press (AP) haber ajansına konuşan ABD’li yetkililer, ABD, Fransa ve İngiltere’nin “en erken Pazartesi günü düzenlenecek bir askeri operasyon konusunda” görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen yetkililer, her üç ülkenin de henüz nihai kararını vermediğini söyledi.  

AP'nin haberinde, ABD yerine Fransa öncülüğünde yürütülecek olası bir askeri operasyonun, kimyasal silah yasağının uygulatılması ve Şam rejimine destek veren Rusya ile İran'a karşı duruş sergilenmesinde uluslararası birlik mesajı verebileceği belirtildi.

Salı akşamı konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, olası bir saldırının Suriye hükümetine ait kimyasal tesisleri vuracağını söylemişti. Macron, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında “Tüm müttefiklerimizle, özellikle ABD ve İngiltere ile teknik ve stratejik bilgi alışverişi devam ettireceğiz ve (Suriye konusunda) gelecek günlerde kararımızı açıklayacağız” demişti.  

MERKEL DAHA TEMKİNLİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik olası bir operasyonuna Almanya’nın desteği konusunda spekülasyon yapmak istemediğini söyledi. Merkel, “Bir BM mekanizması kurularak olayın yerinde araştırılması konusunda ABD’nin yaptığı öneri ile ilgili BMGK’de bir anlaşma sağlanamamasını büyük üzüntüyle karşıladık. Diğer konular hakkında şu an spekülasyon yapmak istemiyorum” dedi. 

SUUDİ ARABİSTAN VE KATAR OPERASYON İSTİYOR

ABD, Fransa ve İngiltere’nin olası askeri operasyonuna Suudi Arabistan ve Katar da destek veriyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Macron ile Paris’te yaptığı görüşmenin ardından Suriye’nin kimyasal silah kapasitesinin hedef alınacağı olası bir uluslararası müdahalede ülkesinin de yer alabileceğini söyledi.
Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al Tani de Washington’da Trump ile görüşmesinin ardından “Savaş suçu işlenmesine göz yumamayız” dedi. Katar’da ABD’nin Ortadoğu’daki askeri operasyonları açısından önem taşıyan bir Amerikan hava üssü bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

İSRAİL: ESAD REJİMİNİ HARİTADAN SİLERİZ

Jerusalem Post gazetesi, isimleri açıklanmayan İsrailli askeri yetkililerin, “İran, Suriye topraklarını kullanarak İsrail’e saldırırsa bunun bedelini Esad ve rejimi öder” diye konuştuğunu yazdı. Haberde, İran’a, İsrail’e karşı saldırı girişiminde bulunmamasını tavsiye eden yetkililerin, “Eğer İran, Suriye topraklarını kullanarak İsrail’e saldırırsa biz de Esad ve rejimini haritadan ve dünyadan sileriz” dediği belirtildi. Yerel basında çıkan haberlere göre ise İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu bakanlarından Suriye konusunda sessiz kalmalarını istedi.

Suriye’nin Humus kentindeki T-4 hava üssüne geçen pazartesi günü 2 savaş uçağıyla düzenlenen bombardımanda 2’si asker 5’i milis olmak üzere 7 İranlı ölmüştü.

Rusya ve Şam, saldırının İsrail tarafından düzenlendiğini açıklamış, İsrail ise bunu reddetmişti. “Bu saldırı yanıtsız kalmayacak” şeklinde açıklama yapan İranlı bir yetkili, İsrail’e karşılık verileceği mesajını vermişti.

ÖSO, ABD SALDIRISINI DESTEKLEDİ!

AKP Hükümeti destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bir komutanından “ABD’nin olası Suriye saldırısının ardından, kaybettiğimiz bölgeleri geri kazanmak ve yenilerini fethetmek için taarruza geçeceğiz” açıklaması geldi. Sputnik’e konuşan ÖSO komutanı Fatih Hasan, “Siyasi muhalefetin güçleri olarak rejimin siyasi zayıflığını kullanacağız. Gerçek müzakerelerin başlaması için Rusya’ya baskı yapmaya yönelik kaldıraç etkisi yapabilir” dedi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Şampiyonlar Ligi'nde Roma ve Liverpool yarı finale yükseldi

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa