23 Ağustos 2012 13:07

IndustriALL, hükümeti ILO’ya şikayet etti

KÜRESEL Sanayi İşçileri Sendikası IndustriALL, sendika üye sayılarının açıklanmaması sonucu yetki belirsizliği yaşandığı ve sendikalar toplu iş sözleşmesi imzalayamadığı için Türkiye’yi ILO’ya şikayet etti.Türkiye’de toplusözleşme hakkı adeta askıya alındı. Sendikaların yetkileri gelmediği iç

IndustriALL, hükümeti ILO’ya şikayet etti
Paylaş

KÜRESEL Sanayi İşçileri Sendikası IndustriALL, sendika üye sayılarının açıklanmaması sonucu yetki belirsizliği yaşandığı ve sendikalar toplu iş sözleşmesi imzalayamadığı için Türkiye’yi ILO’ya şikayet etti.
Türkiye’de toplusözleşme hakkı adeta askıya alındı. Sendikaların yetkileri gelmediği için 950 işyeri ve 350 bin işçi mağdur durumda. IndustriALL da ILO’ya yaptığı şikayet başvurusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, 2012 başından bu yana çoğunluk tespitleri ve yetki belgelerini sendikalara vermeyerek, toplusözleşme hakkını fiili olarak ortadan kaldırdığını belirtti. Hükümetin onaylamasına rağmen, 98 sayılı Örgütlenme ve Toplu Pazarlık ILO Sözleşmesi’nin açık hükümlerini ihlal ettiğini de duyuran IndustriALL ayrıca, şikayetinde, Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Anayasası, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt yasalarının amir hükümlerini, keyfi ve hukuksuz bir idari tasarrufla uygulamayarak temel hak kullanımını askıya aldığını ifade etti.

CEHA ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Türkiye’nin aynı hukuksuzluğu sürdürmesi halinde, mağdur işçi sayısının hızla artacağına değinerek; çalışanların ücret, sosyal hak ve çalışma koşulları kapsamında hak ve menfaatlerini koruma haklarının engellendiğini bildirdi. Örgütlenme özgürlüğünün de böylece engellendiğine işaret eden sendikanın açıklamasında, Ankara’da Deri-İş Sendikası tarafından yürütülen Togo ve Kayseri’de, Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından sürdürülen Ceha işyerlerindeki durum örnek gösterilerek, ILO’nun gündemine taşındı.
IndustriALL, ILO’dan durumu acilen incelemesini, gerekli değerlendirme ve sonuçlara ulaşmasını isteyerek; Türkiye’ye, 98 sayılı ILO Sözleşmesi’nde belirtilen özgürlükleri hayata geçirmek bakımından tavsiyelerini bildirmesi talebinde bulundu.
(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gül rahatsızlandı, ziyaretini yarıda kesti

SONRAKİ HABER

Muhtardan ilginç teşekkür

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...