10 Nisan 2018 22:49
Son Düzenlenme Tarihi: 11 Nisan 2018 10:44

ABD ve Rusya'nın kimyasal silah soruşturma tasarıları reddedildi

ABD ve Rusya'nın BMGK'ye sundukları Suriye'de kimyasal silah saldırısı soruşturması talep eden tasarılar kabul edilmedi.

ABD ve Rusya'nın kimyasal silah soruşturma tasarıları reddedildi

Paylaş

Rusya ve ABD’nin Suriye’de Şam’a bağlı Doğu Guta’nın Duma ilçesinde kimyasal silah kullanıldığı iddiası sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduğu tasarılar, karşılıklı oylarla reddedildi.

Rusya, Suriye'de kimyasal silah kullanımı soruşturması ve sorumluların belirlenmesi için Birleşmiş Milletler (BM) mekanizması kurulmasını talep eden ABD tasarısını veto etti. Rusya'nın Suriye'de kimyasal silah saldırısı soruşturması talep ettiği tasarı da gerekli olan 9 ülkenin desteğini alamadığı için reddedildi.

ABD'nin Suriye'de Doğu Guta'nın Duma ilçesinde kimyasal silah kullanımına ilişkin bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesi için BMGK’ye sunduğu tasarı kabul edilmedi.

15 üyeli BMGK'de veto yetkisi bulunan Rusya ve konseyin geçici üyelerinden Bolivya tasarıya karşı çıkarken, veto yetkisi bulunan Çin çekimser kaldı.

BMGK'de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9'unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor. Rusya, Suriye’de savaşın başından bu yana 12. kez Suriye karar tasarısını veto etmiş oldu.

RUSYA: ABD’NİN MEKANİZMASI BAĞIMSIZ OLMAYACAK

ABD'nin tasarısı BM mekanizmasından Suriye'de hem kimyasal silah kullanımını soruşturma hem de sorumluların belirlenmesini talep ediyordu. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, oylama öncesi konseyde yaptığı konuşmada, ABD'nin talep ettiği mekanizmanın bağımsız olmayacağını belirterek, bu tasarıyı ''anarşi ve manipülasyon'' olarak nitelendirdi.

ABD: TASARI, SORUŞTURMAYI YÜRÜTECEK YETKİLİLERİ BELİRLEME HAKKI VERİYOR

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise Rusya'nın rakip tasarısının Rusya'ya kurulacak mekanizmada soruşturmayı yürütecek yetkilileri belirleme hakkı verdiğini söyledi.

Öte yandan Rusya'nın Suriye'de kimyasal silah kullanımı soruşturmasına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunduğu tasarı, 9 ülkenin desteğini alamadığı için kabul edilmedi. Rusya'nın tasarısına 6 ülke destek verirken 7 ülke karşı çıktı, 2 ülke de çekimser kaldı.

Rusya kendi sunduğu karşı tasarıda BM mekanizmasının sadece Suriye'de kimyasal silah saldırısının gerçekleşip gerçekleşmediğini belirleyip BMGK'ye rapor etmesini ve saldırının sorumlularının mekanizma tarafından değil BMGK tarafından belirlenmesini istiyordu.

Bu arada, Rusya'nın ikinci bir tasarısı daha bulunuyor ancak konseyde oylamaya sunulup sunulmayacağı henüz bilinmiyor.

Rusya, ikinci tasarıda da Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (KSYÖ) Duma'daki kimyasal silah saldırısına ilişkin soruşturmasına BMGK'nin destek vermesini talep ediyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Demokratik Katılımcı Hekimler Grubu: Hekimlerin sesi olacağız

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa