10 Nisan 2018 12:10

‘Makina Tiyatro’dan ‘Yaşamaya Dair’

Makine mühendisleri ve öğrencilerden oluşan 'Makina Tiyatro', 'Yaşamaya Dair' oyunuyla Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluştu.

‘Makina Tiyatro’dan ‘Yaşamaya Dair’

Paylaş

Makine mühendisleri ve mühendislik öğrencilerinden oluşan “Makina Tiyatro”, Nazım Hikmet şiirleri üzerinden kurgulanan “Yaşamaya Dair” oyunuyla izleyicilerin karşısında çıktı. Dün akşam Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sergilenen oyunu, kalabalık bir topluluk izledi. Metni, kolektif olarak kaleme alınan ve Serhat Üstündağ’ın yönettiği oyun, 4 aylık bir çalışmadan sonra sahne aldı. Nazım Hikmet yaşadığı Türkiye’de baskı ve yasakları eksen alan oyun, günümüze de göndermeler yaparak özellikle OHAL baskısını eleştiriyor. 

Fotoğraf: TTMOB

‘EKİBİMİZ ÇALIŞAN ARKADAŞLARDAN!’

“Yaşamaya Dair” gösteriminden sonra gazetemize konuşan Caneyran Köseoğlu, Makina Tiyatro’nun Makine Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi bünyesinde kurulduğunu söyleyerek “Ekibimiz tamamen amatör ve çalışan arkadaşlardan oluştu. Böylece hem eğitim hem de sosyo-kültürel etkinlikler birleşmiş oldu. Sanırım bu şubeler bazında çıkarılan tek tiyatro. MMO şubelerinin olduğu diğer kentlerde de oyunu sahnelemeyi düşünüyoruz” dedi. Oyunda Ali İmran Üstündağ’ın okuduğu Nazım şiirleri de ayrıca beğeni topladı. (İstanbul/EVRENSEL)

Fotoğraf: TTMOB

Fotoğraflar: Makina Tiyatro Basın Bülteni

ÖNCEKİ HABER

İstanbul 1 Mayısı Maltepe'de kutlanacak

SONRAKİ HABER

Ankara’daki polis tacizi Meclis’e taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa