10 Nisan 2018 08:16

Tekirdağ'da cam fabrikasında kimyasal zehirlenme: 38 işçi etkilendi

Tekirdağ'da Kluh Destek fabrikasında 38 işçi kimyasaldan zehirlendi. Vardiya amirine söylemelerine rağmen o halde 4 saat çalıştırıldı.

Tekirdağ'da cam fabrikasında kimyasal zehirlenme: 38 işçi etkilendi

Paylaş

Tekirdağ'ın Saray ilçesinde otomobil camı üreten Kluh Destek fabrikasında meydana gelen kimyasal sızıntıdan etkilendiği belirtilen 38 işçi hastaneye kaldırıldı. İşçiler zehirlendiklerini söyledikleri vardiya amiri tarafından 4 saat daha çalıştırıldı. İş başında bilinçleri kaybolunca ambulans çağrıldı. Evrensel'in edindiği bilgilere göre; durumu ciddi olan 4 işçinin arasında 4 aylık hamile bir kadın da bulunuyordu. İlerleyen saatlerde işçilerin tamamı tedavi edildi. 

Saray ilçesi Çukurtyurt Mahallesi'nde otomobil camı üreten fabrikada bazı işçilerde baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma şikayetleri görülmeye başlandı. İhbar üzerine fabrikaya ambulanslar sevk edildi. 38 işçi, Saray Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. 

DHA’nın aktardığına göre; Saray Devlet Hastanesi'ndeki işçilerden 10'u tedavilerinin ardından taburcu edildi. 28 işçinin hastanelerin Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer (KBRN) ünitelerinde tedavileri bir süre daha sürdü. 

ETKİLENENLER ARASINDA HAMİLE İŞÇİ DE VAR

Evrensel’in edindiği bilgilere göre; sabahın ilk saatlerinde 4 işçinin durumu ciddiyetini koruyordu. İşçiler Çorlu Debvlet Hastanesi’nde tedavi gördü. durumu ciddi olan işçiler arasında 4 aylık hamile bir kadın işçi de vardı. İlerleyen saatlerde işçiler kritik aşamayı atlattı. Sadece hamile kadın işçi müşahade altında tutuluyor. 

Ayrıca, zehirlenmenin araba camlarının buharlanmaması için kullanılan kimyasal maddenin reaksiyona girmesi sonucu olduğu ifade edildi. 

Hastanede tedavisi süren ve DHA'ya konuşan bir işçi fabrikaya cam temizlemede kullandıkları yeni bir kimyasal madde geldiğini belirterek, "Varil açılığında çevreye kötü bir koku yayıldı. Önceden kullandığımız kimyasallardan farklı bir kokusu vardı. Fabrikaya ağır koku yayıldı. Bir süre sonra da o sırada görev başında bulunan işçiler rahatsızlandı ve hastanelere geldik" dedi.

İŞÇİLERDEN ÇALIŞMAYA DEVAM ETMELERİ İSTENDİ

CNN Türk’te yer alana habere göre de; 16.00-24.00 vardiyasında çalışan işçiler durumu vardiya amirlerine iletti. İddiaya göre, işçilerin psikolojik olarak etkilendiklerini düşünen vardiya amiri işçilere işlerine geri dönerek çalışmaya devam etmelerini söyledi.

4 SAAT O HALDE ÇALIŞTIRILDI

Yaklaşık 4 saat süren çalışmanın ardından işçiler bilinçlerini kaybederek kendilerinden geçti. Durumun haber verilmesi üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. 

Fabrikada yaşanan olay sonrası 12-8 vardiyasının iptal edildiği öğrenildi. 

Sağlık ve AFAD ekipleri, fabrikada incelemede bulunurken, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi. 

İŞ BİRLİKÇİ SENDİKACILIĞIN GELDİĞİ NOKTA

Cam Keramik-İş Genel Merkezi yaptığı açıklamayla Kluh Destek’te yaşananlara tepki gösterdi. İşçilerin zorla çalıştırılması iddialarına tepki gösterilen açıklamada, “Herkesin bildiği gibi bu tür zehirlenmelerin etkisi yıllar sonra çeşitli şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu sorumsuzluk bir geçmiş olsun dileğiyle geçiştirilebilecek bir mesele değildir. Tüm sorumluların yargılanması ve cezalandırılması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız” dendi. İş kazalarının önlenmesinde en önemli noktalardan birinin de işçilerin sendikal örgütlülüğünün zayıflığı ve egemen olan iş birlikçi sendikacılığın durumu olduğu ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği gibi bu şirketin İstanbul Tuzla’da ve Tekirdağ Saray’da çalışan yaklaşık 600 işçisi Çimse İş Sendikasına üye olmuşlardı. Altı ay önce Toplu İş Sözleşmesine işçilerin onayı olmadan imza atan şube başkanı ve yöneticiler işçiler tarafından tartaklanmıştı. Bunun üzerine Tuzla fabrikasında baştemsilci dahil 50 işçi işten atılmıştı. Bu sendikanın da bu olayda ki sorumluluğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Sendikalı işyerlerinde işçi sağlığının bu kadar değersiz olması ayrıca düşündürücüdür.” (HABER MERKEZİ)
(Fotoğraf: AA)

 

ÖNCEKİ HABER

Sis nedeniyle iptal edilen vapur seferleri normale döndü

SONRAKİ HABER

Konya'da 6 gün içinde 3 yeni obruk oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa